* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. انواع جرایم پزشکی و مجازات آن | دفتر وکالت محمدمهدی آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | وکیل نیاوران تهران | بهترین وکیل منطقه ۱ تهران

انواع جرایم پزشکی و مجازات آن

خرید خودرو و الزام به تنظیم سند خودرو
فروردین ۴, ۱۳۹۹
نمونه شکوایه های جرایم رایانه ای و سایبری
فروردین ۶, ۱۳۹۹
نمایش همه

انواع جرایم پزشکی و مجازات آن

 

قوانین مربوط به جرایم پزشکی ؟

 

قوانینی که بر اساس آن جرایم پزشکی تعریف می شود و بر پایه همان می توان علیه مرتکب جرم پزشکی اعلام جرم کرد کدام است و به عبارت دیگر مبنای رسیدگی به جرایم پزشکی چه مواد و مبانی محسوب می شود ؟

۱- مردم غالبا تصور می کنند : چون در اکثر موارد، پزشکان و بیمارستانها با گرفتن امضاء،  امکان هرگونه تعقیب و بررسی را از بیمار و خانواده اش میگیرند. البته خوب است در چنین مواقعی از خدمات مشاوره حقوقی یک وکیل با تجربه کمک بگیرید شایان ذکر است آنچه به عنوان برائت جستن پیش روی بیمار در بیمارستانها و پیش از رفتن به اتاق عمل گذاشته می شود تا امضا کنند مطابق ماده ۳۲۲ قانون مجازات اسلامی است در خصوص خساراتی است که ممکن است از عدم توانایی یا اشتباه پزشک به بیمار وارد شود و به مفهوم این نیست که مسئولیت کیفری پزشک منتفی می شود.

۲- افشاء اسرا بیمار توسط پزشک نیز جرم است و ماده ۶۴۸ قانون مجازات اسلامی دراین مورد اشعار دارد :

۳- کلیه جرایم غیر عمدی پزشک نیز قابلیت تعقیب کیفری است.  مانند: درمان بیماری که می بایستی در بیمارستان و با تجهیزات و تیم پزشکی خاصی انجام گیرد ولو پزشک با داشتن آن تجهیزات، در درمانگاه یا مطب خود انجام دهد، این موضوع تعقیب کیفری برای پزشک دارد . 

۴- صدور گواهی خلاف واقع توسط پزشک، جرم کیفری است که این امر شامل همه مسولان و صاحبان تخصص میشود

۵- جنایت در عمل جراحی مانند اینکه پزشکی در حین جراحی کلیه، بلاجهت کلیه بیمار را بیرون آورد

۶- کلاهبرداری در پزشکی، مانند تبلیغات پزشکی یا دارویی به منظور اغفال مردم

۷–ماده ۱۲ قانون مصوب ۱۲۹۰ : اگر هر طبیبی از نسخه رمز استفاده کند به چهار ماه حبس محکوم می شود منظور از نسخه رمز، نسخه ای بوده که به صورت کد بین یک طبیب و یک داروخانه خاص قابلیت رد وبدل کردن داشته و اگر ان نسخه را نزد داروخانه دیگری می بردند داروخانه دار نمی توانسته ان نسخه را تحویل دهد و فقط داروخانه خاص می توانسته آن را بخواند و تحویل دهد

 ۸- طرح جلوگیری از شیوع بیماریهای آمیزشی (واگیر) مصوب ۱۳۲۰

۹- مقررات امور پزشکی، دارویی، و مواد آشامیدنی و خوردنی مصوب ۱۳۳۴

 ۱۰- قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی مصوب ۱۳۷۴ در خصوص تخلفات پزشکان تجهیزات و تیم پزشکی خاصی انجام گیرد ولو پزشک با داشتن آن تجهیزات، در درمانگاه یا مطب خود انجام دهد، این موضوع تعقیب کیفری برای پزشک دارد .

 

تخلف از قوانین پزشکی و دارویی

جرایمی که پزشکان و سایر افراد وابسته به این شغل مرتکب می شوند ممکن است علاوه بر جنبه ی انتظامی دارای جنبه ی کیفری نیز باشد . این جرایم به موجب قوانین خاص موضوعه به جرایم پزشکی و دارایی موسوم اند و دارای عناوین خاص مجرمانه و عناصر متشکله مخصوص به خود هستند . این جرایم عبارتند از : تأسیس موسسه پزشکی بدون اخذ پروانه ، اشتغال به طبابت بدون اخذ مجوز قانونی ، صدور گواهی خلاف واقع ، امتناع از کمک به بیماران اورژانسی ، افشای اسرار بیمار ، دادن نسخه رمز ، به کار گیری افراد فاقد صلاحیت حرفه ای در مؤسسات پزشکی ، سقط جنین ، اداره مؤسسه پزشکی توسط افراد فاقد صلاحیت ، آگهی تبلیغاتی گمراه کننده و برخلاف اصول فنی و شئون پزشکی یا عفت عمومی و….

 

تخلفات انتظامی پزشکان

در هر جامعه ای انجمن ها ، اتحادیه ها ، کانون ها و سازمان های صنفی و شغلی از اجتماع افرادی هم فکر و یا کسانی که دارای شغل و عنوان واحد هستند به وجود می آید که هدف از تشکیل آن حفظ منافع صنفی افراد و یا حمایت شغلی و اجتماعی می باشد . بعضی از این اجتماعات بر حسب اهمیت و به منظور حفظ شئون اجتماعی اعضاء ، قواعد و مقرراتی وضع نموده و برای تخلف از این مقررات هم عکس العمل و ضمانت اجراهایی پیش بینی می نماید و گاهی هم مقنن دخالت نموده و کیفرها و تنبیهاتی در نظر می گیرد . این نوع تخلفات را به طور کلی تقصیرات اداری یا تخلفات انضباطی می گویند. بدین ترتیب نقض مقررات صنفی به وسیله یک فرد از افراد آن صنف تخلف انضبلطی محسوب می گردد.