نحوه تنظیم قرارداد های تجاری توسط وکیل

وکیل تنظیم قرارداد در نیاوران
وکیل تنظیم قرارداد در نیاوران
تیر ۲, ۱۳۹۸
وکیل تنظیم قرارداد
اهمیت تنظیم قرارداد با وکیل تنظیم قرارداد
تیر ۴, ۱۳۹۸
Show all

نحوه تنظیم قرارداد های تجاری توسط وکیل

نحوه تنظیم قرارداد های تجاری

نحوه تنظیم قرارداد های تجاری

نحوه تنظیم قرارداد های تجاری

نحوه تنظیم قرارداد های تجاری : دنیای تجارت پر از پیچیدگی ها و راز و رمزهای مخصوص به خودش است ، دراین بازار تنها کسانی موفق خواهند بود که از اصول و قوانین آگاه باشند و به خوبی آنها را اجرا کنند.

یکی از اصلی ترین اصول تجارت قرارداد است ، قرارداد های تجاری مکتوب که آینده کار یک تجارت را مشخص می کند .در بازار سنتی ایران حرف مرد سند بود و کمتر پیش می آمد که سند مکتوبی نگاشته شود که البته زمینه ساز مشکلات و اختلافات فراوان می شد از این رو قرارداد ها امروزه در این خصوص راهگشای خیلی مسائل و مشکلات هستند.

قرارداد به این مفهوم است که یک یا چند نفرتعهد به انجام امری کنند و انجام آن مورد قبول همه طرفین باشد.

قرارداد ها انواع مختلف دارند زمانی که قرارداد بین یک یا چند شرکت تجاری منعقد شود که ماهیت تجاری دارند قرارداد تجاری خوانده می شود.

چگونگی نوشتن متن یک قرارداد و نحوه تنظیم قرارداد های تجاری  ؟

وکیل تنظیم قرارداد در نیاوران :قرارداد یا عقد طبق ماده ۱۸۳ قانون مدنی عبارت است از اینکه: یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر تعهد به امری نمایند و مورد قبول آن­ها قرار گیرد. 

توافق دو یا چند نفر جزء اصلی تعریف قرارداد است، برای مثال در خرید ملک یا آپارتمان دو نفر توافق می­کنند که یکی (فروشنده) ملک خود را به دیگری (خریدار) بدهد و دیگری در قبال آن پولی به فروشنده پرداخت کند. 

قصد و رضایت درونی دو طرف بر انتقال مال یا انجام کاری برای وقوع یک قرارداد کفایت می­کند و زمانی که دو طرف با اراده آزاد بر موضوعی توافق کنند، ملزم به رعایت آن می­شوند و پس از آن در حق طرفین و افرادی که جانشین آن­ها می­شوند (قایم­ مقام قانونی) نیز موثر است و نیاز به هیچ گونه تشریفاتی ندارد ، اما نکته مم این است که قانون­گذار به لحاظ مصالح اجتماعی شرایطی را به موارد فوق افزوده است که در بعضی مواقع بدون توجه به آن شرایط و تشریفات، مراجع قانونی از پذیرش قرارداد خودداری خواهند نمود.

قرارداد باید مختصر باشد یا مفصل ؟

سوال و ابهامی که بسیاری از تنظیم کنندگان قرارداد با آن روبرو می شود این است که یک قرارداد ، مختصر کوتاه باشد و یا مفصل و چندین صفحه ای ؟ واقعیت از این قرار است که یک قرارداد بسته به موضوع آن ، اعتبار طرفین ، شرایط و چهار چوب آن ممکن است مختص یا طولانی باشد اما نکته ای که نباید از نظر دور داشت اسن است که در قرارداد باید از زیاده گویی اجتاب کرد، مطالب و موضوعات یک قرارداد باید بصورت مفهوم و روشن آورده شود و حتی رعایت نکات ویرایشی و تایپی هم در آن ضروری است.

عنوان قرارداد :

عنوان یک قرارداد علاوه بر اینکه نام مشخصی بر قرارداد ما بار می کند و وجه تمایز بین قرارداد ها به شمار می رود ، بیان کننده ماهیت و توصیف یک قراداد است و معمولا در موارد اختلافی برای قاضی رسیدگی کننده جایگاه خاصی دارد .

چه عنوانی برای قراردادم انتخاب کنم؟ عنوان یک قرارد نه لازم است خیلی کلی باشد و نه خیلی دقیق و جزیی ، البته دقت داشته باشید که در عالم حقوق کلمات اعتبار و مفهوم خاصی دارند.

طرفین قرارداد :

در قسمت مشخصات طرفین یک قرارداد ، اطلاعاتی همچون : نام نام خانوادگی ، کد ملی ، ( اقامتگاه )آدرس و شماره تلفن حقیقی و قابل دسترسی هر یک از طرفین ذکر می گردد ، علاوه بر این باید مشخص گردد که هر یک از طرفین با چه عنوان و یا سمتی در قرارداد حاضر شده اند.( به عنوان اصیل-به عنوان نماینده-به عنوان وکیل و… )

تنظیم قرارداد با اشخاص حقیقی 

در تنظیم قرارداد با اشخاص حقیقی توجه به مساله بلوغ، عقل و ممنوع­ المعامشله­ نبودن فرد بسیار مهم است هم­چنین ممکن است شخصی به نمایندگی و وکالت از سوی دیگری قرارداد را تنظیم کند، در این صورت باید برگه نمایندگی و وکالت­نامه او و اعتبار آن را بررسی کرد و حتماً شماره و مشخصات آن را در متن قرارداد ذکر کرد. 

طبق ماده ۱۹۰ قانون مدنی برای صحت عقد، چهار شرط اساسی لازم است: ۱٫ قصد طرفین و رضای آنان؛ ۲٫ اهانت طرفین؛ ۳٫ موضوع معین مورد معامله؛ ۴٫ مشروعیت معامله. هر گاه قرارداد یکی از این چهار شرط را نداشت، ممکن است عقد وجود خارجی پیدا نکند و اساساً باطل باشد و ممکن است غیرنافذ باشد، عقد غیرنافذ در حالت عدم نفوذ، مثل باطل است، ولی با تنفیذ بعد اصلاح­ پذیر است. در اینجا قصد و رضای طرفین و اهلیت توضیح داده می­شود.

نحوه تنظیم قرارداد های تجاری با اشخاص حقوقی

زمان تنظیم قرارداد با اشخاص حقوقی، باید با ملاحظه اساسنامه شرکت و آگهی آخرین تغییرات آن (مندرج در روزنامه رسمی) معلوم شود که آیا شرکت در محدوده موضوع فعالیت خود قصد انعقاد قرارداد دارد یا خیر؟ و نیز مشخص شود چه کسانی دارای نمایندگی و حق امضای اسناد و قرارداد برای شرکت می باشند.