* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. وکیل تنظیم قرارداد رسمی در نیاوران | دفتر وکالت محمدمهدی آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | وکیل نیاوران تهران | بهترین وکیل منطقه ۱ تهران

وکیل تنظیم قرارداد رسمی در نیاوران

وکیل پایه یک دادگستری در نیاوران
اسفند ۲۰, ۱۳۹۸
وکیل دعاوی تجاری در شمال تهران
اسفند ۲۴, ۱۳۹۸
نمایش همه

وکیل تنظیم قرارداد رسمی در نیاوران

تنظیم قرارداد رسمی

وکیل تنظیم قرارداد رسمی در نیاوران : قرارداد یا عقد طبق ماده ۱۸۳ قانون مدنی عبارت است از اینکه: یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر تعهد به امری نمایند و مورد قبول آن­ها قرار گیرد.

بنابراین توافق دو یا چند نفر جزء اصلی تعریف قرارداد است. اصولاً می توانیم هرآنچه مدنظر داریم در قرارداد بگنجانیم تا اثر حقوقی موردنظر ما ایجاد شود.  با این کار می توانیم حتی بر خلاف قواعد تکمیلی که در قوانین پیش بینی شده توافق نماییم اما توجه داشته باشید که توافق برخلاف قواعد آمره از آن جا که با نظم عمومی ارتباط کامل دارد باطل و بلا اثر است.

قصد و رضایت درونی دو طرف بر انتقال مال یا انجام کاری برای وقوع یک قرارداد بسیار اهمیت دارد و زمانی که دو طرف با اراده آزاد بر موضوعی توافق کنند، ملزم به رعایت آن می­شوند و پس از آن در حق طرفین و افرادی که جانشین آن­ها می­شوند  نیز موثر است و نیاز به هیچ گونه تشریفاتی ندارد .نکته قابل اهمیت در خصوص اراده باطنی این است که قانونگذاربرای قصد و رضای طرفین اهمیت خاصی قائل شده به گونه ای که معامله فاقد قصد را باطل می داند و برای رضایت معیوب ضمانت اجرای عدم نفوذ معامله پیش بینی شده.

روش تنظیم قرارداد

اگر شخصی عادی و یا  مدیر و یا نماینده یک شرکت هستید و قراردادی را میخواهید تنظیم کنید لازم است خاطر نشان کنیم مفاد لازم در تنظیم قرارداد هیچ اصول مشترکی ندارد و بسته به نوع پیمان کاملا متفاوت است . هردو طرف قرارداد هرگونه توافقی که لازم باشد با درنظر گرفتن قوانین امری میتوانند در قرارداد بیان کنند .
قرارداد جنبه های مختلفی دارد و برای تنظیم یک قرارداد مناسب و حرفه ای باید تمام ابعاد آن در نظر گرفته شود ، از قبیل جنبه های حقوقی ، مالی ، بازرگانی و فنی . لذا با توجه به وسعت ابعاد قرارداد لازم است تا در هر چهار حوزه نام برده متخصص آن به کمک شما بیاید . به عنوان مثال در صورت خرید یک کالای خارجی لازم است کارشناس فنی کیفیت آن را با شرکت ارائه دهنده بررسی ، کارشناس بازرگانی امور خرید و بازرگانی را بررسی کرده و کارشناس مالی امور مربوط به نقل و انتقال و جزئیات مالی آن را بررسی نماید . در این میان مسائلی چون ضمانت اجرای تعهدات ، اثر فورس ماژور در قرارداد ، قانون حاکم یا مرجع حل و فصل اختلافات احتمالی تعیین شود که جنبه حقوقی دارد . البته واقعیت این است که این چهار مورد علی رغم تفاوت با هم مرتبط بوده و مستقل از هم قابل بررسی نیستند و تمام بندهای قرارداد اصولاً بار حقوقی دارند . بنابراین نیاز است که هر یک از متخصصین حوزه یاد شده حداقل اطلاعات ضروری از حوزه های مرتبط هم جهت تنظیم قرارداد داشته باشند .

شیوه تنظیم قرارداد های تخصصی

پیش از تنظیم قرارداد باید چالشهای احتمالی که ممکن است در آینده ایجاد شود شناسایی شده و سپس برای چالش های اخیر راهکارهای مناسبی در قرارداد پیش بینی گردد . به عبارت دیگر اولین قدم در تنظیم قرارداد شناسایی چالش ها و ارائه راهکار است . برخی از این چالش ها خاص و برخی دیگر عمومیت بیشتری برخوردار هستند .
پیش از تنظیم قرارداد باید طرف قرارداد اعتبارسنجی شود ، که چقدر می خواند و می تواند قراردادی را اجرا کند برای سنجش این موضوع می توانند عملکرد وی را در گذشته بررسی کرده و یا در مقیاس کوچکتری با وی همکاری کنید اعتبارسنجی مقدم بر تعیین محتوای قرارداد بوده و گرفتن وسایل و تضامین اصولاً جای اعتبارسنجی را نمی گیرد .
بهتر است طرفین قرار توافقات خود را مکتوب کنند . کتابت فواید متعددی دارد ، از جمله اینکه بیانگر میزان جدیت اشخاص در اجرای تعهدات است . گاه از سوء تفاهم ها جلوگیری می کند گاه مانع فراموشی توافق است و همچنین بهترین دلیل برای اثبات واقعیت است . به همین دلیل گفته می شود ” نوشته بهترین شاهد ” است .