* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. در خرید ملک به چه مواردی باید توجه شود | وکیل ملکی در شمال تهران | دفتر وکالت محمدمهدی آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | وکیل نیاوران تهران | بهترین وکیل منطقه ۱ تهران

در خرید ملک به چه مواردی باید توجه شود | وکیل ملکی در شمال تهران

تنظیم قرارداد رسمی
بهمن ۲۹, ۱۳۹۸
وکیل ملکی در شمال تهران
اسفند ۱۱, ۱۳۹۸
نمایش همه

در خرید ملک به چه مواردی باید توجه شود | وکیل ملکی در شمال تهران

قوانین مربوط به خرید ملک

وکیل ملکی در شمال تهران : سالانه شکایت مردمی متعددی در دادسرای عمومی به عنوان کلاه‌برداری و دعاوی حقوقی در زمینه خرید ملک ثبت می‌شود. متاسفانه افراد زیادی به علت عدم آگاهی کافی از قوانین مربوط به خرید ملک قربانی سودجویی‌های افراد کلاهبردار خواهند شد. شما به راحتی می‌توانید با یادگیری برخی از قوانین مربوط به خرید ملک از وقوع چنین حوادث تلخی جلوگیری کنید. در ابتدا باید گفت اگر قرار باشد قولنامه‌ای به‌ صورت قانونی و کامل نوشته شود برقراری این چهار شرط در آن الزامی است:

مقصد و رضا (طبق بند ۱ ماده ۱۹۰ قانون مدنی یعنی دو طرف معامله با رضایت کامل قرارداد را امضا کنند)

اهلیت (به‌موجب ماده ۱۹۰ قانون مدنی دو طرف معامله باید عاقل و بالغ باشند)

معین بودن مورد معامله (طبق بنده ۳ ماده ۱۹۰ قانون مدنی دو طرف معامله باید برای موضوعی واحد قرارداد تنظیم و امضا کنند)

مشروعیت (بر اساس بند ۴ ماده ۱۹۰ قانون مدنی معامله باید کاملا مشروع باشد و هر نوع معامله غیرشرعی به‌موجب ماده ۲۱۷ قانون مدنی باطل است)

به‌ غیر از این چهار مورد که صحت یک قرارداد را ازلحاظ قانونی برقرار می‌کند، هر قرارداد خرید ملک می‌تواند شامل یکسری شروط باشد؛ یعنی دو طرف معامله با توافق قبلی بر سر موضوع و یا موضوعاتی که از قبل مطرح‌ شده است قراردادی را امضا می‌کنند؛ مثل شرط حق فسخ معامله، البته در شرایطی خاص این شروط ضمن قرار می‌تواند ازلحاظ قانونی رد شود و شرایط حق فسخ را برای طرف دیگر معامله به وجود بیاورد؛ مثل شرط مقتضای عقد، شرط غیرمقدور، شرط نامشروع و چند مورد دیگر.

مراحل انتقال سند ملک؟

 

تنظیم قولنامه یا مبایعه نامه

بعد از این پسندیدن منزل، خریدار و فروشنده باید با یکدیگر سر مسائلی مانند تاریخ تحویل خانه، قیمت خانه و… به توافق برسند. دو طرف قولنامه‌ای را تنظیم می‌کنند، قولنامه، شامل تمام مواردی است که در معامله آورده می‌شود. در حال حاضر، به جای قول نامه، در بنگاه های مسکن، مبایعه‌نامه نوشته می‌شود که از نظر حقوقی ارزش دارد و محتویات آن از طریق دادگاه قابل پیگیری است. در مبایعه نامه، مواردی چون مشخصات فروشنده، مشخصات خریدار، موضوع مورد معامله، مبلغ مورد معامله، زمان مورد معامله و موارد دیگر ذکر می شود.  پس از تکمیل مبایعه نامه، هم خریدار و هم فروشنده آن را امضا می کنند.

دریافت کد رهگیری از بنگاه معاملات ملکی

بعد از اینکه توافق اولیه انجام شد و دو طرف مبایعه نامه را امضا کردند، باید مبایعه نامه در سیستم جامع نرم افزاری ثبت شود. ثبت مبایعه نامه در بنگاه معامله املاک معتبر انجام می شود. صاحب بنگاه معامله املاک، مشخصات ملک، خریدار و فروشنده را در سیستم ثبت می کند. بعد از این مرحله، کد رهگیری صادر می شود. صادر شدن کد رهگیری، مانع از فروش ملک به صورت همزمان به چندین نفر می شود. همراه داشتن کد رهگیری صادر شده برای انتقال سند ملک و سند زدن خانه، ضروری است.

مراجعه دفترخانه اسناد رسمی

در مرحله بعدی باید فروشنده به همراه شناسنامه و اصل سند ملک به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه کند تا دیگر اقدامات لازم برای انتقال سند ملک را انجام دهد. در این مرحله، نیازی به حضور خریدار در دفتر خانه نیست. مسئول دفترخانه نیز لیستی از مدارک لازم برای انتقال سند ملک را به فروشنده می دهد تا او اقدام به تهیه آن مدارک کند و پرونده مربوط به فروش این ملک تشکیل شود.