* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. آیا خرید و استخراج یت کوین جرم است ؟ | دفتر وکالت محمدمهدی آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | وکیل نیاوران تهران | بهترین وکیل منطقه ۱ تهران

آیا خرید و استخراج یت کوین جرم است ؟

هزینه تنظیم قرارداد توسط وکیل
فروردین ۱۱, ۱۳۹۹
وکیل جرایم اینترنتی در تهران
فروردین ۱۴, ۱۳۹۹
نمایش همه

آیا خرید و استخراج یت کوین جرم است ؟

 خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال 

چند سالی است سایت های خرید و فروش ارزهای مجازی همچون بیت کوین، پرفکت مانی، وب مانی و… در میان عده ای از مردم رونق خاصی یافته اند. شاید مهم ترین دلایل آن را بتوان کاهش ارزش پول ملی در سال های اخیر، رغبت مردم به حفظ سرمایه خود و همچنین سختی نقل و انتقال پول به خارج از کشور به دلیل اعمال تحریم های همه جانبه علیه ایران دانست.

از سوی دیگر به دلیل فقدان قوانین به روز در این حوزه، متاسفانه این سایت ها با مشکلات عدیده حقوقی و قضایی مواجه می شوند. پرونده هایی همچون کلاهبرداری اینترنتی، پولشویی و… به دفعات برای این سایت ها تشکیل می شود که کمترین مشکل آن، انسداد حساب های بانکی و ایجاد اختلال در روند فعالیت این کسب و کارهاست که گاه ممکن است به تعطیلی آن منجر شود. به همین دلیل، برخورداری از اطلاعات حقوقی لازم و در اختیارداشتن یک مشاور حقوقی می تواند تا حد زیادی از این مشکلات بکاهد.

 

آیا استخراج بیت کوین قانونی است ؟

 

در ایران بیت کوین هنوز قانونی نیست ولی استفاده از آن در کشور جرم هم به حساب نمی آید. قوه ی قضاییه یکی از عالی ترین نهادهای قانونی کشور، پیگیری قانون آن را به عهده دارد.

طبق ماده ی ۲ قانون، هر فعل و یا ترک فعلی مطابق قانون جرم به حساب می آید و هیچ فعلی را نمی شود جرم دانست مگر این که به واسطه ی قانون برایش اقدامات تأمینی و یا مجازات تعیین شده باشد. پس به علت عدم وجود مجازات بابت خرید و فروش و یا نگهداری ارزهای دیجیتال نمی شود این افعال را جرم دانست.

با این حال، نهادهایی مثل نیروی انتظامی در مقابل کلاهبرداری های بیت کوین، اختیاراتی را به عهده دارد. در صورت وجود هرگونه کلاهبرداری و هک در محیط ارزهای دیجیتال، اشخاص می توانند شکایتی را تنظیم نموده و به دادگاه ارائه نمایند. همچنین افراد می توانند در این زمینه از یک وکیل بیت کوین مجرب نیز استفاده نمایند.

 

علت داغ شدن بحث خرید و استخراج بیت کوین در ایران

 

زمانی که بیت کوین در کشور چین ممنوع اعلام شد، بازار بزرگی از دست رفت و فعالان این بازار نیز به دنبال راه هایی بودند که افرادی را پیدا کنند که ضمن شناخت نداشتن از بیت کوین، حاضر باشند با سفته بازی آن را بخرند.

هم اکنون ایران جزء یکی از بهترین ها برای بازاریان این صنف می باشد. چرا که مردم با کاهش یافتن سود بانکی، اولویتی برای سپرده های بانکی خود ندارند، به بورس نیز اعتمادی ندارند، به خاطر رکود بازار تمایلی به فعالیت های تولیدی نیز ندارند. چرا که سرمایه گذاری در آن ها به صرفه نیست. موسسات غیر بانکی نیز برای مردم اعتباری ندارد. بنابراین چاره ای ندارند، جز اینکه بروند دلار و طلا بخرند تا بدین طریقارزش مال و دارایی خویش را حفظ نمایند.

در این میان افرادی فرصت طلب و سودجو نیز وجود دارند که افراد را تشویق می کنند که بیت کوین خریداری کنند تا بدین طریق چند برابر سود نمایند. تا جایی که حتی بعضی صرافی ها و یا بانک ها نیز برای آن تبلیغ می کنند.

البته شاید دولت فکر کند که با این کار فشار تقاضا به روی دلار برداشته شده و قیمت دلار تا مدتی ثابت بماند. اما به هر حال این نوع سرمایه گذاری نیز موقتی بوده و نهایتا آسیب مخرب آن به خود مردم می رسد.

استفاده از هر نوع ارز دیجیتال در موسسات مالی بانک مرکزی ممنوع است

هر نوع استفاده یا خرید و فروش ارزهای دیجیتال ( مثل بیت کوین) در موسسات مالی، بانک ها و یا صرافی هایی که از طرف بانک مرکزی مجوز دارند رسما ممنوع است. همچنین بانک مرکزی به علت آنچه که کلاهبرداری و پولشویی به حساب می آمد، دستور مسدودسازی سایت های مرتبط با خرید، فروش را صادر نمود.