* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. وکیل جرایم پزشکی در تهران | دفتر وکالت محمدمهدی آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | وکیل نیاوران تهران | بهترین وکیل منطقه ۱ تهران

وکیل جرایم پزشکی در تهران

وکیل جرایم اینترنتی در تهران
فروردین ۱۴, ۱۳۹۹
نحوه تنظیم قرارداد توسط وکیل تنظیم قرارداد در تهران
فروردین ۱۷, ۱۳۹۹
نمایش همه

وکیل جرایم پزشکی در تهران

جرایم پزشکی و حمایت قانون‌گذار از حقوق بیماران

 

دولت معمولاً در روابط قراردادی که بین اشخاص در جامعه وجود دارد، به نفع طرف ضعیف دخالت نموده و با وضع قوانینی عدالت را برقرار می‌نماید. مثل قانون کار وضع‌شده در حمایت از قشر کارگر یا قانون حمایت از مصرف‌کننده در جهت حمایت از مصرف‌کننده نهایی در برابر تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان قوی. در عرصه حقوق پزشکی نیز وضع به این صورت است.

رابطه پزشک با بیمار در امور پزشکی و درمانی بر پایه تراضی طرفین و در قالب قرارداد می‌باشد و دو طرف از قدرت یکسانی برخوردار نیستند. گاهی وظیفه دولت تضمین اخلاق به‌واسطه وضع قوانین است.

اگر قوانین عام برای جامعه کفایت نکند، دولت پو یا و مقتدر به وضع قوانین خاص اقدام می‌کند.

 

تخلفات پزشکی انواعی دارد نظیر :

 

اقدامات پزشکان چنانچه خارج از ضوابط فنی و رعایت موارد علمی باشد ، در اینصورت ضرر و زیانی که متوجه بیماران می شود خارج از تخلفات انتظامی یا جرایم پزشکی نیستند. خطای انتظامی نقض تکالیفی است که به موجب مقررات صنفی وضع شده است. پزشکان به موجب مقررات صنفی مکلف به رعایت موارد آن می باشند.

مجازات تخلفات پزشکی بسته به عمل ارتکابی از تذکر و توبیخ تا محرومیت دائم از اشتغال به حرف پزشکی و وابستگان آن را شامل می شود.

اما جرایم پزشکی؛ جرایمی هستند که مرتکب آن به حرفه پزشکی اشتغال دارد و فعل زیانبار یک عمل پزشکی است. مانند سقط جنین، قتل از روی ترحم ( اتانازی )، قتل عمدی، صدمات بدنی می باشد .

در یک تقسیم بندی کلی تر می توان برخی از این جرایم را به قصور و تقصیر پزشکی، کلاهبرداری پزشکی، سوء استفاده از موقعیت شغلی و.. تقسیم کرد.

چنانچه پزشک مرتکب تقصیر یا قصور شود (اعم از بی احتیاطی،بی مبالاتی،عدم مهارت و عدم رعایت نظامات فنی) ضامن خسارات وارده بر بیمار است.

هر گاه پزشک در معالجه بیمار مرتکب هیچ نوع خطای جزایی و مصادیق آن از قبیل بی احتیاطی و بی مبالاتی نشده باشد اما اقدامات درمانی او موجب جنایت بر بیمار شود پزشک مسئول شناخته می‌شود و قانون در این مورد عمل پزشک را خطای شبیه عمد نامیده است. پزشکان برای آنکه از نظر کیفری مسئول شناخته نشوند، قبل از اقدام به درمان – در غیر ازمواردی که فوریت داشته باشد– می‌بایست از بیمار، ولی و سرپرست یا نمایندگان قانونی اذن بگیرد و کلیه موازین علمی،فنی و نظامات دولتی را نیز رعایت نماید.