اموال منقول چیست؟ایا دین مالی جزو اموال منقول محسوب میشود؟

تفاوت حق سرقفلی و حق کسب و پیشه
تفاوت حق سرقفلی و حق کسب و پیشه
آذر ۲۷, ۱۳۹۷
عنصر تشکیل دهنده جرم اختلاس را با اخذ مشاوره از وکیل پایه دادگستری بشناسید
عنصر تشکیل دهنده جرم اختلاس را با اخذ مشاوره از وکیل پایه دادگستری بشناسید
آذر ۲۸, ۱۳۹۷
Show all

اموال منقول چیست؟ایا دین مالی جزو اموال منقول محسوب میشود؟

مال منقول چیست ؟
مال منقول مالی است که قابلیت جا به جایی دارد و می توان آن را از محلی به محل دیگر منتقل کرد . مثال های زیادی می توان برای اموال منقول زد از جمله اتومبیل ، دوچرخه ، گوشی موبایل ، کتاب ، میز ، تلویزیون و … البته منظور از جا به جایی ، جا به جایی بدون آسیب است ؛ یعنی این جا به جایی باید جوری باشد که نه به خود مال و نه به محلی که مال در آن قرار گرفته است ، آسیب وارد نشود . مثلا پنجره زمانی مال منقول حساب می شود که جدا کردن پنجره از دیوار و جا به جا کردن آن صدمه ایی به پنجره و دیوار نرساند . بنابراین پنجره تا زمانی که به دیوار نصب نشده است مال منقول محسوب می شود یا برای مثال لوله ایی که در لوله کشی ساختمان از آن استفاده می کنیم تا زمانی که نصب نشده است منقول است ولی بعد از نصب چون جا به جایی آنها بدون آسیب ممکن نیست ، دیگر آثار مال منقول بر آنها مترتب نیست .

نواع مال منقول
با توجه به تعریفی که از اموال منقول کردیم می بینیم که محیط اطراف ما پر از اموال منقول است و ما روزانه با تعداد زیادی از آنها سر و کار داریم اما در این میان برخی از اموال هستند که برای تشخیص منقول بودن آنها باید دقت کنیم تا بتوانیم از آثار حقوقی منقول بودن مال استفاده کنیم . در اینجا تعدادی از این مواردانواع مال منقول را بیان می کنیم :
۱- مصالح بنایی مثل سنگ و آجر تا زمانی که در بنا به کار گرفته نشوند مال غیر منقول حساب می شوند . یعنی یک آجر به تنهایی مال منقول است اما وقتی همین آجر بخشی از یک بنا یا ساختمان باشد ، مال غیر منقول محسوب می شود .
۲- تمام دیون مثل قرض یا اجاره خانه یا هر دین مالی دیگر ، در حکم مال منقول هستند و آثار حقوقی مال منقول بر آنها حاکم است .
۳- کشتی ها و قایق های کوچک و بزرگی که روی آب قرار دارند و می توان آنها را حرکت داد هم مال منقول هستند .

دین مالی ، در حکم مال غیر منقول است .