* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. وکیل داوری نیاوران | دفتر وکالت محمدمهدی آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | وکیل نیاوران تهران | بهترین وکیل منطقه ۱ تهران

وکیل داوری نیاوران

وکیل ملکی
وکیل ملکی متخصص در نیاوران
مرداد ۲۲, ۱۳۹۸
وکیل طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور
وکیل طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور
مرداد ۲۷, ۱۳۹۸
نمایش همه

وکیل داوری نیاوران

وکیل داوری نیاوران

داوری چیست

داوری نوعی حل اختلاف است که خارج از دادگاه با مداخله ی داور اتفاق می افتد. داوری در اختلافات تجاری به طرفین اجازه می دهد تا اختلافی را به داور برای یک تصمیم نهایی و بی طرف ارائه دهند. همه ی توافقنامه ها باید روشی را برای حل مناقشات مشخص کنند. داوری یک جایگزین عالی برای اقامه دعوی قضایی پرهزینه است.نتیجه ی داوری دقیقا به اندازه ی یک دعوی قضایی دادگاه الزام آور است.

داوری در قرارداد به دو صورت قابل پیش بینی است:

۱-به صورت قرارداد جداگانه

۲-به صورت شرط ضمن عقد

در هر دو صورت فوق،فرارداد داوری ،الزام آور است و طرفین قرارداد ملزم اند بر طبق آن عمل کنند.

داوری،واگذاری حل اختلاف است نسبت به اختلاف ایجاد شده ،به یک داور یا داوران منتخب طرفین البته می توان این تعیین داور را به ثالث هم سپرد. به طور کلی ، داوری ، رسیدگی به اختلاف طرفین خارج از دادگاه توسط داور منتخب است.

چند نکته در خصوص داوری در قراردادها :

۱-گاهی در قرارداد،پیش بینی شده است که هر کدام از دو طرف قرارداد یک داور اختصاصی معرفی کند و مشترکا هم برای هر دو ، یک داور داشته باشند.در این صورت ، اگر طرفین در تعیین داور مشترک توافق نکنند ،باید با ارسال اظهارنامه و اعلام موعد ۱۰ روزه برای طرف مقابل برای تعیین و معرفی داور ،اقدام شود.

۲-طرفین می توانند با توافق کتبی ،داوری را کان لم یکن اعلام کنند.

۳-فوت یکی از طرفین ،موجب زوال داوری خواهد شد اما فوت داور به موجب زوال داوری نخواهد بود اگر داور فوت کند و طرفین به داور دیگری توافق نکنند . باید برای تعیین داور جانشین به دادگاه مراجعه شود .

۴-داور همانند قاضی رسیدگی می کند .

۵-دادخواست ابطال رای داور ،باید ظرف بیست روز از ابلاغ رای داوری صورت گیرد.

۶-در مواردی که طرفین در قرارداد نحوه ی ابلاغ رای داور را مشخص نکرده باشند ابلاغ رای داور از طریق دادگاه صورت خواهد گرفت،یعنی داور باید از دادگاه تقاضای ابلاغ رای کند.