اهمیت تنظیم قرارداد و نحوه تنظیم قرارداد

آنچه در این مطلب می‌خوانید

دلیل اهمیت تنظیم قراردادها 

در ایام قدیم مرسوم بوده است که برای انجام کاری، قراردادها را به صورت شفاهی منعقد می‌کردند، که این نوع قراردادها دچار شبهاتی بود و در آخر کار دو طرف به محکمه‌های قضایی می‌کشید؛ در برخی اوقات نیز قراردادها به صورت کتبی و بدون رعایت اصول نگارش نوشته می‌شدند که در حین کار باز هم دو طرف به مشکلات حقوقی زیادی برخورد می‌کردند.

اما در این دهه افراد می‌دانند که باید برای انجام کار و وظیفه، قراردادی با اصول صحیح را نگارش و امضا کنند تا درگیر کارهای حقوقی بعد از آن نشوند. بنابراین امروزه آشنایی با متن قراردادها و کسب مهارت و تجربه کافی برای نگارش یک متن قرارداد اصولی از ضروری‌ترین کارها برای موفقیت در قراردادنویسی و مسائل حقوقی است.

قرارداد به عنوان یک سند حقوقی در برابر همگان قابل استناد است و طرفین با استناد به قرارداد نیاز به دلیل بیشتری برای مطالبه تعهدات طرف دیگر ندارند.

 

چه نوع قراردادهای رایج است ؟

قراردادها انواع مختلفی دارند؛ مانند: قرارداد استخدام ، قرارداد ساخت ساختمان ، قرارداد مشارکت مدنی ، قرارداد اجاره ، قرارداد فروش ، قرارداد پیمانکاری و… که در هر حیطه و زمینه‌ای متفاوت می‌باشند. در این مطلب سعی داریم اصول نگارش متن قرارداد را به صورتی با شما در میان بگذاریم که بتوانید از آن در تمام موارد قراردادنویسی استفاده کنید.

منظور از ”تنظیم قرارداد“، قراردادی نیست که مردم عادی با اطلاعات غیر حقوقی خود می نویسند و یا نمونه قرارداد از اینترنت کپی می کنند، بلکه منظور یک متن تخصصی است که وکیل یا حقوقدانی که اطلاعات خود را به روز می کند و از رویه قضائی نیز آگاه می باشد با لحاظ قوانین آمره و تکمیلی و قصد و هدف طرفین قرارداد، رویه دادگاه ها و رابطه کاری خاص آنها تنظیم می نماید و در آن نکات حقوقی تنظیم قراردادها رعایت شده است.

مزیت چنین قراردادی، تضمین امنیت حقوقی برای طرفین قرارداد است .

روش تنظیم یک قرارداد توسط وکیل مجرب

 

بنابراین همان طوری که ذکر شد؛ در تنظیم قرارداد، نکات حقوقی بسیاری لازم است رعایت شود که در صورت عدم رعایت آنها ممکن است هیچ گاه به نتیجه دلخواه و هدف قرارداد نرسید یا اینکه حتی با پیگیری آن در دادگاه نیز به حق و حقوق قانونی خود نتوانید دست یابید پس بهتراست که به یک وکیل تنظیم قراردادها یا وکیل دادگستری متخصص در امور قراردادها مراجعه نمایید و از ایشان راهنمایی بگیرید.

تنظیم انواع قراردادها هر کدام پیچیدگی های خاص خود را دارد و قوانین و نکات حقوقی خاص در مورد هرکدام وجود دارد که لازم است هنگام تنظیم قرارداد در نظر گرفته شود. در این جا به ذکر برخی نکات فنی و حقوقی مهم در تنظیم قراردادها که البته در تخصص وکیل قراردادها است به اجمال اشاره‌ای می گردد:

 

۱ – انتخاب عنوان و ساختار مناسب برای قرارداد

 

در ابتدا باید قالب و عنوان مناسبی برای قرارداد تعیین شود تا از قواعد آن تبعیت گردد. قوانین آمره که مانع توافق افراد می گردد مد نظر قرار داده شود و قواعد تکمیلی نیز به صورتی که حقوق طرفین را بهتر تأمین می نماید در قرارداد پیش بینی گردد. چرا که هر عنوان خاص برای قرارداد، ارکان و قوانین خاص خود را دارد. پس با توجه به هدفی که طرفین از تنظیم قرارداد دارند و با توجه به شرایط موجود، عنوان و قالب مناسب را برای قرارداد انتخاب کنید.

 

۲ – درباره طرفین قرارداد

 

طرفین قرارداد کسانی هستند که هدف مشترک در موضوع قرارداد دارند و تعهدات آنرا می پذیرند. طرفین قرارداد لازم است از اهلیت و سمت قانونی برای امضاء قرارداد برخوردار باشند که یا اصیل هستند یا به نمایندگی از سوی طرفین اصیل، مبادرت به انعقاد قرارداد می نمایند مانند وکیل، ولی، قیم، مدیر شرکت و … که اهلیت قانونی طرفین قرارداد بایستی احراز گردد و دلیل مثبت سمت امضاء کننده قرارداد نیز باید محرز باشد تا با بطلان قرارداد و آثار آن در آینده مواجه نگردید.

مشخصات کامل طرفین قرارداد به همراه آدرس و شماره تماس آنها لازم است حتما در قرارداد قید شود تا در صورت نیاز به طرح دعوا در آینده بتوان از آن برای ابلاغ قضائی استفاده نمود.

۳ – موضوع و شرح توافق در قرارداد

 

موضوع قرارداد بایستی دقیقاً مشخص شود و تمام اوصاف آن نیز ذکر شود. ابهام در موضوع قرارداد حقوق شما را در آینده تحت تأثیر قرار می دهد. در صورتیکه طرفین در موضوع قرارداد تلقی متفاوت نمایند، منجر به بطلان قرارداد می گردد. بطلان قرارداد بخصوص در مواردی که نرخها دچار نوسان هستند حقوق زیادی را از طرفین تضییع می کند.

 

۴ – مبلغ قرارداد

 

مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن به طور واضح و روشن و بدون ابهام ذکر شود تا در صورت تخلف از تعهد، در زمان مناسب بتوان اقدام نمود. ابهام در مبلغ قرارداد و یا زمان پرداخت آن نیز منجر به بطلان قرارداد می گردد.

 

۵ – مدت قرارداد

 

مدت قرارداد نیز از موارد بسیار مهمی است که حدود حقوق و تعهدات طرفین قرارداد را مشخص می نماید و مبلغ قرارداد را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. بنابراین در مواردی ابهام در مدت قرارداد منجر به بطلان قرارداد و ورود خسارات مالی فراوانی برای طرفین می گردد.

 

۶ – شروط ضمن عقد در قرارداد

 

هر قراردادی دارای یکسری شروط و توافقاتی است که یا مربوط به تعهدات طرف اول است یا مربوط به تعهدات طرف دوم و یا مربوط به موضوع قرارداد می باشد. شروط ضمن عقد بخش مهمی از قرارداد است که اجرای درست و بهتر قرارداد را تسهیل می کند و تضمینی است به منظور حفظ حقوق شما و احیاناً احیای حقوقتان که در صورتی که بدون اطلاع از قوانین تنظیم گردد، می تواند بار مالی زیادی برای شما داشته باشد و برعکس درصورتیکه با اشراف به قوانین تنظیم گردد، نه تنها احتمال اینکه از طرح دعوا پیشگیری نماید زیاد است بلکه در صورت طرح دعوا نیز حقوق طرفین قرارداد را بهتر تضمین می کند و به قصد مشترک طرفین قرارداد بسیار نزدیک تر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *