Search
Close this search box.
حق طلاق زن

جدایی در صورت داشتن حق طلاق

امتیاز دهید post
آنچه در این مطلب می‌خوانید

بر اساس قانون اسلامی و قوانین حقوقی درباره طلاق و طبق ماده 1133 قانونی مدنی، شوهر به عنوان زوج، دارای حق طلاق است. زوج با پایبندی به اصول و قواعد قانونی طلاق در کشور، قادر خواهد بود که از دادگاه مربوطه، درخواست طلاق دادن همسرش را داشته باشد.

با استناد به ماده گفته شده حق طلاق از حقوق مرد بوده و با برخورداری از قوانین در نظرگرفته شده از جمله ارائه اظهارنامه ناسازگاری زن و دادن همه حقوق زن مانند مهریه و نفقه قادر خواهد بود از زوجه (زن) جدا بشود. اما در شرایطی تصمیم گرفته می‌شود که با توجه به مسائلی، زوج وکالتنامه طلاق را به زوجه داده و او را مختار در تصمیم به جدایی بشناسد.

توضیح یک نکته در اینجا ضروری است که اگر شوهر به زن وکالتنامه بلاعزل درباره این حق جدایی داده باشد، مرد هنوز قدرت و توانایی برای طلاق دادن زن از سمت خودش را دارد.

ما در این مقاله به طور کامل در زمینه حق طلاق و مراتب آن و چگونگی دادن وکالتنامه طلاق صحبت خواهیم کرد و به نقش و حضور وکیل در دادن یا گرفتن وکالتنامه و حق طلاق خواهیم پرداخت.

بهتر است برای برخورداری از حق طلاق از وکیل خانواده یا وکیل طلاق توافقی کمک گرفته تا به شکل بهتر و بدون آسیبی، بتوانید کارهای مربوط به طلاق خود را پیش ببرید. از این‌ رو گروه حقوقی پرشیا با مجموعه‌ای از وکلای دارای تخصص از جمله وکیل حقوقی و وکیل خانواده مجرب، حاضر به ارائه خدمات به هموطنان عزیز است. از خدمات مهم این گروه حقوقی دادن مشاوره‌های لازم بوده تا دانش شما را در این زمینه مبرم بالا ببرند.

 

با ما همراه باشید

 

گرفتن حق طلاق

گرفتن حق طلاق

همانطور که گفتیم گرفتن و یا دادن وکالت طلاق، می‌تواند حالت منعطفی داشته باشد و با توافق سازش‌کارانه زن و شوهر این امکان وجود دارد که زن بتواند دارای امتیاز و مزیت این حق باشد. از جمله:

  • یکی از اساسی‌ترین و اصولی‌ترین این نکات این است که در هنگام جاری شدن عقد، این شرط ضمن عقد در عقدنامه قید شده باشد و در این صورت زن به صورت مادام از این امتیاز برخوردار خواهد بود که از موارد آن می‌توان به حق داشتن وکالت طلاق در حین جاری شدن عقد بیان کرد.
  • دومین روش دادن حق طلاق از سمت مرد به زن این است که زوج (مرد) به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و می‌تواند وکالت برای طلاق گرفتن را به زوجه یا شخص دیگری بدهد. در شرایطی که شوهر خارج از کشور باشد با مراجعه کردن او به سفارتخانه ایران در آن کشور، قادر خواهد بود وکالت طلاق را به همسرش، وکیل یا پدرش و… بدهد.

باید این نکته را مدنظر داشته باشد که وکالت داده شده، باید دارای اعتبار محضری باشد و به شکل یک سند رسمی صورت بگیرد؛ حالا چه در صورتی که ضمن جاری شدن عقد انجام گرفته باشد یا مدتی بعد به شیوه وکالتنامه طلاق محضری. چیزی که به عنوان وکالت طلاق به دادگاه ارائه می‌شود باید آن قدر اعتبار داشته و ارزشمند باشد که قاضی مربوطه بدون هیچ مشکلی کارهای طلاق شما را پیش ببرد.

همانطور که گفتیم برای آرامش فکری خود و انجام بهتر روند انجام طلاق خود بهتر است که از وکیل حقوقی یا وکیل خانواده کمک بگیرید؛ گروه حقوقی پرشیا، از مجموعه‌ای از وکلای مجرب، از جمله وکیل حقوقی و وکیل خانواده، همچنین با ارائه مشاوره‌های حقوقی و خصوصی به شما در این زمینه اطلاعات لازم را خواهند داد.

 

حق طلاق زن و گرفتن مهریه

وکالتنامه‌ای که درباره زمینه حق طلاق به زن داده می شود، زمانی برای زن ارزش بیشتری دارد که از امکان بهره‌ مندی از حقوق مالی اش محروم نشود و این موضوع بستگی به این دارد که شوهر قبول کند و بپذیرد که ضمن اینکه وکالتنامه طلاق را به همسرش می‌دهد، تمام مهریه را نیز تمام و کمال به او ببخشد که نیازمند این است تا شوهر از سردفتر، دفتر محل مراجعه بخواهد که این موارد در وکالتنامه قید و ذکر شود.

دادن حق همه این امتیازات به زوج بستگی دارد و اینکه چطور و با چه دیدگاهی بخواهد این موضع را تجزیه و تحلیل کند؛ مثلا می‌تواند مقداری از مهریه را با امتیاز طلاق به او بدهد یا نه در ازای وکالتی که می‌دهد، خواهان بخشش مهریه از سمت زن باشد و در این صورت زن از حق طلاق و حق مهریه وابسته به تصمیم مرد برخوردار خواهد بود.

وکالتی که برای طلاق به زن داده می‌شود اگر ضمن عقد باشد یعنی در عقدنامه قید شده باشد، دارای شرایط غیر قابل عزل از سمت مرد است و در وکالت طلاقی که بعدها توسط زوج در دفترخانه اسناد رسمی انجام می‌گیرد، این امکان وجود دارد که بلاعزل و یا دارای عزل بوده و با تعیین مدت معین باشد، اینکه زن از شرایط چه نوع وکالت طلاقی برخوردار باشد، به تصمیم مرد به عنوان شوهر بستگی دارد.

 

امتیازات حق طلاق برای زن

امتیازات حق طلاق برای زن

در صورتی که زن دارای وکالتنامه طلاق باشد، هر زمان که بخواهد می‌تواند بدون حضور داشتن زوج در همه مراتب قانونی، با داشتن حق طلاق توافقی به آسانی طلاق گرفته و جدا شود و دیگر هیچ نیازی به اذن و اجازه شوهر برای جدایی خود نخواهد داشت؛ چون دارای یک وکالتنامه رسمی و قانونی است.

حتی زن از این اختیار برخوردار است که اگر تمایل داشت بتواند وکلالت طلاقی که به او داده شده است را به شوهرش بازگرداند که هیچ مخالفت قانونی در این زمینه وجود ندارد و زوجه می‌تواند با مراجعه کردن به دفاتر اسناد رسمی به شوهر وکالت بدهد و ممکن است در ازای یکسری شروط از جمله برگرداندن حق مهریه برای دادن دوباره اختیار وکالت طلاق به زوج انجام دهد.

با توجه به این وکالتنامه، مرد وکیل زوجه شده و این شرایط را دارد که زن با دادن تست بارداری و یا بکارت مانند زمانی که وکالت طلاق به زن داده می‌شود و این اقدامات انجام می‌شود، در وضعیت وکالت دادن به شوهر هم باید این اقدامات انجام شود. در مواردی که اگر زن خارج از ایران باشد، می‌تواند به سفارتخانه کشور ایران در کشور محل سکونت خود مراجعه کرده و جهت دادن وکالت به شوهر یا دیگری اقدام کند.

جهت انجام وکالت صورت گرفته لازم است که زن اصل مدرک وکالت طلاق را برای همسر یا فرد مورد نظرش ارسال کند و همچنین باید آزمایش باراری خود را نیز به زبان انگلیسی همراه آن به شخصی که قرار است به او وکالت دهد بفرستد که این وکالات می‌تواند به یک وکیل باشد.

 

لازمه داشتن وکیل برای طلاق گرفتن چیست؟

استخدام وکیل این روزها اگر اغراق نکنیم یکی از تخصص‌های لازم و ضروری کمک کننده در هر زمینه و موردی است. زیرا مشکلات مالی، کاری، خانوادگی و موارد کیفری بسیاری در جامعه در حال رخ دادن است که هر فرد عامه‌ای توانایی و آگاهی لازم برای دفاع از حقوق موکل خود را ندارد؛ پس در این موارد کمک گرفتن از یک وکیل خوب و دارای تخصص بسیار مهم است.

یکی از این موارد مهم در زمینه مساله طلاق این است که زن یا مردی که خواستار استخدام یک وکیل هستند، باید از یک وکیل حقوقی یا وکیل خانواده که دارای تجربه و تخصص کافی است کمک بگیرند؛ وکیلی که دارای پرونده وکالت بوده و بتواند در دفاع از حقوق موکل خود به درستی و با صلاحیت کامل قدم بردارد. گرفتن وکیل خوب در زمینه مساله حق طلاق از سمت زن یا شوهر کاملا اختیاری بوده و بستگی به این دارد که خودشان خواهان این موضوع باشند.

باید توجه داشته باشید که وکالت صورت گرفته در زمینه طلاق می‌تواند به صورت مشروط و معلق باشد و با توجه به این موضوع وکالت زن در طی مراحل طلاق، مطلق نبوده و به آسانی پیش نخواهد رفت. زن باید بتواند حق طلاق ضمن عقد خود را در دادگاه به اثبات برساند تا در آن شرایط بتواند از وکالت طلاقی که شوهر به او داده است، استفاده کند.

 

سخن پایانی

در مقاله نوشته شده به طور کامل و به صورت واضح سعی کردیم درباره حق طلاق صحبت کنیم و این موضوع را بیان کردیم که زن با توجه به چه شرایطی می‌تواند حق طلاق را از مرد گرفته و زوجه با داشتن این حق می‌تواند از گرفتن مهریه خود نیز برخوردار شود که با توجه به توافق بین آن‌ها صورت خواهد گرفت یا نه امکان برخورداری از حق مهریه از او سلب شود. نفر اول و آخر این تصمیم‌گیری فقط زوج است و طبق اصول و مقرارت قانون کشور ما، حق طلاق حق قانونی و طبیعی مرد است.

تا جایی که ممکن است در زمینه مسائل حقوقی طلاق خود، از وکیل حقوقی یا وکیل خانواده کمک بگیرید تا هم از آشفتگی و اغتشاش روانی که در صورت بروز چنین مسائلی ممکن است برای شما پیش بیاید، فارغ شده و هم کار خود را به بهترین شکل ممکن پیش ببرید.

گروه حقوقی پرشیا در دفتر وکالت شمال تهران با بهره‌ مندی از مجموعه‌ای از وکلا ی دارای تخصص از جمله وکیل حقوقی و وکیل خانواده و ارائه مشاوره‌های حقوقی و خصوصی به صورت حضوری و اینترنتی آماده کمک کردن به شما در زمینه این موضوعات هستند. ضمن اینکه شما با تماس حاصل کردن با شماره‌های تلفن: 26852793-021 / همراه: 09122714725 آتش‌پیکر، می‌توانید از خدمات مشاوره تلفنی این گروه هم بهره‌ مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121406834

10دقیقه مشاوره حقوقی رایگان!