Search
Close this search box.
طلاق از طرف مرد

مراحل طلاق از طرف مرد

امتیاز دهید post
آنچه در این مطلب می‌خوانید

طلاق از طرف مرد یک نوع طلاق است که در انتها به جدایی زوجین ختم خواهد شد. باید بدانید که طلاق ممکن است بنا به دلایل گوناگونی رخ داده و اتفاق بیفتد که در برخی اوقات می‌تواند سبب خوشبختی و در برخی اوقات سبب بدبختی افراد شود. البته لازم به ذکر است که قانون حق طلاق را به مرد داده و در واقع مرد هر زمانی که مایل باشد می‌تواند اقدام به طلاق دادن زن کند.

البته باید بدانید طلاق از هر نوعی که باشد، باید مدارکات محکمه پسندی به دادگاه ارائه شده باشد تا از این طریق دادگاه نیز قادر به گرفتن تصمیم درست باشد. به این منظور بهتر است تا ابتدا از هر چیزی که سبب شک شما شده مطمئن شده و سپس اقدام به انجام کاری کنید.

 

با ما همراه باشید

 

طلاق از طرف مرد

انواع طلاق

طلاق به سه دسته طلاق توافقی، طلاق از طرف زن و طلاق از طرف مرد دسته بندی شده که هر یک از این سه نوع دارای مزیت و ویژگی‌های خاصی هستند. باید بدانید که حتی اگر در طلاق از طرف مرد، زن راضی به طلاق خود از همسرش نباشد، مرد قادر است تا با استفاده از وکیل و ماده 1133 با نظر مشاور قادر به انجام این کار شده و همسر خود را طلاق دهد. در صورتی که مرد بخواهد زن خود را طلاق دهد، او موظف است تا به منظور انجام طلاق تمامی حق و حقوق زن خود را پرداخت کند تا زن را راضی به طلاق نماید.

 

طلاق از طرف مرد در دوران عقد

متاسفانه تحقیقات انجام داده شده نشان دهنده این است میزان طلاق از طرف مرد در دوران عقد نیز بسیار بوده است. در واقع زن و شوهر در طلاق از طرف مرد در دوران عقد ازدواج نکرده و زیر یک سقف نرفته‌اند. در این حالت نیز در صورت طلاق از طرف مرد در دوران عقد، تمامی حق و حقوق زن به شکل نصفه خواهد بود. بدین وسیله چون در طلاق از طرف مرد در دوران عقد هنوز ازدواجی بین آن‌ها اتفاق نیفتاده و در حقیقت هنوز کارها به شکل نصفه انجام شده، به همین علت حق و حقوق، اعم از مهریه نیز نصفه خواهد بود.

 

طلاق از طرف زن

طلاق از طرف زن نیز یکی دیگر از نوع‌های طلاق بوده که در برخی اوقات بسیار پرطرف‌دار است. طلاق از طرف زن در مواقعی میسر خواهد بود که زن بتواند دلایل و شواهد کامل و صحیحی را به دادگاه ارائه کند. به این وسیله خواهد توانست تا در دادگاه برنده شده و از همسر خود طلاق بگیرد.

برای آشنا شدن با نکات قانونی برای طلاق یکطرفه از سمت زن می‌توانید به صفحه طلاق از طرف زن مراجعه کنید.

 

سریع ترین روش جهت انجام طلاق

بسیاری از زوجین به علت سختی و دشواری‌های بسیاری که در زندگی تحمل کرده‌اند، مایل هستند تا سریعا از یکدیگر طلاق بگیرند. به این وسیله برای اینکه بتوانید در زمانی کم از همسر خود جدا شوید، می‌توانید از روش طلاق توافقی استفاده کنید. این روش بسیار موثر بوده و به شما این امکان را می‌دهد تا بدون هیچ‌ گونه نگرانی و در کم‌ترین زمان از همسر خود جدا شوید.

 

دلایل طلاق از طرف مرد

دلایل بسیاری وجود دارد که هر کدام از آن‌ ها در جای خود به راحتی قادر هستند تا سبب طلاق زوجین شده و آن‌ها را از یکدیگر جدا کنند. باید بدانید که قانون پشتیبان مردها بوده و این اجازه به آن‌ها داده که با مدرک و یا حتی بدون مدرک نیز اقدام به انجام طلاق کنند و قادر باشند تا طلاق خود را در محضر دادگاه اعلام نمایند. در ادامه به بررسی دلایل موجه مرد برای طلاق دادن زن خود می‌پردازیم:

 • در صورتی که بیمار یا حتی عقیم شده باشد.
 • در رفتارات او عملکردهای سوء زنی پیدا بوده باشد.
 • عدم تمکین زن در منزل
 • ترک کردن زندگی به هر دلیل و برهانی

 

مدارک مورد نیاز برای طلاق

باید بدانید چه در صورتی که طلاق از طرف مرد یا چه طلاق از طرف زن بوده باشد در هر دو حالت نیز انجام این کار به یک سری مدارکاتی نیاز دارد که وجود آن‌ها الزامی می‌باشد. این مدارک عبارتند از:

اصل شناسنامه و کپی کارت ملی مرد

شناسنامه و کارت ملی به منظور ثبت اطلاعات مرد و همسرش در دفترخانه و سایر سازمان‌ها مورد نیاز است.

 

اصل سند ازدواج

ارائه اصل سند ازدواج به دادگاه امری ضروری به شمار می‌رود که درصورت عدم برخورداری از اصل آن، باید رونوشتی از آن را از دفترخانه مربوطه گرفته و به دادگاه بدهید.

 

مراحل مورد نیاز جهت انجام طلاق

برای اینکه طلاق زوجین انجام شود و آن‌ ها هر یک به راه خود روند، لازم است تا یک سری مراحل را طی کنند تا از این طریق قادر شوند از یکدیگر جدا شوند. در ادامه به مراحل مورد نیاز جهت انجام طلاق از طرف مرد می‌پردازیم:

 1. دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش: در ابتدای راه کافی است تا مرد به یکی از دفاتر خدمات قضایی برود و از این طریق دادخواست صدور گواهی عدم سازش را تنظیم کرده و با استفاده از این روش عدم تفاهم خود و زوجه را به دادگاه خانواده ارسال کند.
 2. ارجاع به داوری: حال دادگاه این زوج را به مرحله داوری ارجاع می‌دهد و از این طریق یکی از زوجین نزدیک این زوج را به عنوان داور معرفی می‌کند.
 3. پرداخت کامل حقوق زن: در صورتی که درخواست طلاق از طرف مرد بوده باشد، او موظف است تا هرگونه حق و حقوق زن را اعم از مهریه، نفقه، نحله و… را به صورت تمام و کمال به زن خود پرداخت کند.
 4. گرفتن گواهی عدم امکان سازش از دادگاه: دادگاه پس از مشاهده وضع و اوضاع زوجین، در صورتی که به عدم سازش و تفاهم آن‌ها پی برده باشد برای آن‌ها گواهی عدم امکان سازش تنظیم کرده و در اختیارشان قرار می‌دهد.
 5. رفتن به دفاتر ازدواج و طلاق: در مرحله آخر کافی است تا زوجین با گواهی عدم امکان سازش خود به دفتر ازدواج و طلاق مراجعه کرده و با کمک چندین شاهد صیغه طلاق را بین آن‌ها جاری کنند.

در صورت داشتن هرگونه سوال و مشکلی در رابطه ‌با طلاق از طرف مرد، می‌توانید با وکیل حقوقی و وکیل طلاق توافقی ارتباط داشته و از آن‌ها در رابطه‌ با سوالات و مسائل خود مشورت و کمک بگیرید.

 

حضانت فرزند

باید بدانید که حضانت فرزند در هر نوع طلاقی متفاوت بوده و شرایط ویژه‌ای دارد که زوجین موظف به رعایت آن‌ ها هستند. فرزندان از سرمایه‌های سرزمین هستند که نحوه صحیح نگهداری و تربیت آن‌ ها یکی از موارد حائز اهمیت به حساب می‌آید. حضانت فرزند در طلاق از طرف مرد با طلاقی که از طرف زن درخواست شده باشد، متفاوت است. نحوه تصمیم گیری راجع به حضانت فرزندان به زوجین داده شده و آن‌ها می‌توانند با تفاهم و توافق خود حضانت فرزندان را تعیین کنند.

در قانون حضانت فرزند مذکور از کودکی تا 7 سالگی با مادر بوده و از سن 7 الی 15 سالگی نیز با پدر است. سپس در صورتی که فرزند پسر به 15 سال یعنی سن بلوغ خود رسیده باشد، قادر است تا خود قیمش را انتخاب کرده و به دادگاه اعلام نماید. فرزند دختر نیز از کودکی تا سن 7 سالگی حضانتش با مادر و از 7 الی 9 سالگی نیز با پدرش است. سپس دختر در سن 9 سالگی که همان سن بلوغش می‌باشد، توانایی دارد که قیم خود را انتخاب کند.

 

تاثیرات طلاق روی افراد

باید بدانید طلاق علاوه بر سختی و دشواری‌هایی دارد، تاثیراتی نیز دارد. این اتفاق ممکن است برای برخی افراد خوشایند و برای برخی افراد ناخوشایند بوده و سبب بروز ناراحتی‌هایی شود. ولی باید بدانید طلاق انتهای زندگی نیست و زندگی شما پس از طلاق نیز ادامه دار خواهد بود. پس باید قوی باشید و با مشکلات مقابله کنید. به این طریق خواهید توانست تا در زندگی گام‌هایی به سوی موفقیت بردارید.

در واقع می‌توان گفت که طلاق در بعضی زندگی‌ها می‌تواند سبب زندگی مجدد شده و افراد را به شادابی و سرحالی قبل برگرداند. طلاق قادر است تا تاثیرات زیادی روی مرد و زن بگذارد. در ادامه به برخی از تاثیرات طلاق روی افراد می‌پردازیم.

 • گاهی اوقات ممکن است سبب برخورداری از روح جدید و شادابی شود.
 • در برخی افراد سبب شروع زندگی دوباره خواهد شد.
 • گاهی اوقات نیز باعث می‌شود تا افراد افسردگی و ناراحتی بگیرند.
 • برخی زمان‌ها نیز ممکن است باعث آزاد شدن از زندگی اجباری شود.
 • و…

 

طلاق غیابی از طرف مرد

طلاق غیابی از طرف مرد

طلاق غیابی از طرف مرد نیز یکی دیگر از روش‌های موجود برای طلاق است که در برخی اوقات مردم براساس اجبار به آن روی می‌آورند. مطابق با ماده 1133 حق طلاق با مرد بوده و او هر زمانی قادر به طلاق همسرش است. در صورتی که مردی درخواست طلاق خود را به دادگاه ارائه دهد، حال چه زن در جلسات حضور داشته و چه حضور نداشته باشد حکم صادر خواهد شد و زن موظف به پیروی از آن است. باید بدانید که اگر زن در جلسات حضور نداشته باشد، دادگاه رای را مبنی بر طلاق غیابی از طرف مرد صادر خواهد کرد و مرد بدون حضور زن خود قادر به طلاق او است.

در مورد فرزندان در طلاق غیابی از طرف مرد نیز باید بدانید که فرزندان دختر و پسر هر دو از کودکی تا 7 سالگی در نزد مادر خود خواهند ماند و سپس دختر از 7 الی 9 سالگی و پسر هم از 7 الی 15 سالگی با پدر می‌مانند. البته توجه داشته باشد که در طلاق غیابی از طرف مرد در صورتی که مرد هیچ مکان و جایی برای اقامت نداشته باشد، حضانت فرزندان با مادرشان خواهد بود.

 

مزیت و ویژگی های استفاده مرد از وکیل

باید بدانید که برخورداری هر فرد از یک وکیل خبره و کاربلد، می‌تواند بسیار در روند پرونده‌های او تاثیرگذار باشد. در صورتی که مرد بخواهد تا وکیلی برای خود بگیرد، این کار مزیت‌های زیادی را در بر دارد. این مزیت‌ها عبارتند از:

 • نیازی به حضور در جلسات دادگاه ندارد.
 • چگونگی و مقدار پرداخت حق و حقوق زن به وکیل سپرده خواهد شد.
 • روند طلاق طبق نظر وکیل پیش می‌رود.
 • اجرای حکم طلاق به وسیله وکیل مرد قابل انجام است.
 • و…

 

 سخن پایانی

طلاق جزو یکی از معضلات تمامی شهرها و حتی کل جهان بوده که با مراجعه به پیش مشاور، نظر و دیدگاه شما نیز به زندگی تغییر خواهد کرد. باید بدانید که هر نوع طلاقی دارای علت و دلیل خاصی بوده که می‌توانید با رفع کردن آن‌ها از طلاق جلوگیری کرده و دوباره به خوبی و خوشی به زندگی خود ادامه دهید.

در صورت برخورداری از هرگونه مسئله یا پرسشی در مورد طلاق از طرف مرد می‌توانید از سایت حقوقی پرشیا در دفتر وکالت شمال تهران کمک بگیرید و با مشورت گرفتن از وکلای حقوقی و خانواده آن، برای سؤالات خود پاسخی مناسب پیدا کنید. همچنین قادر هستید تا با تماس گرفتن با شماره‌ تلفن‌های 26852793-021 / 091222714725 از مشاوره تلفنی نیز برخوردار شوید؛ امیدواریم از مطالب بیان شده لذت برده باشید و قادر بوده باشیم تا اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121406834

10دقیقه مشاوره حقوقی رایگان!