Search
Close this search box.
وکیل ایرانی مقیم ترکیه

چگونگی طلاق ایرانیان مقیم ترکیه | وکیل ایرانی مقیم ترکیه

5/5 - (1 امتیاز)
آنچه در این مطلب می‌خوانید

طلاق ایرانیان خارج از کشور چگونه انجام می‎‌شود؟ طلاق غیابی چگونه انجام می‌‌شود؟ ثبت طلاق در خارج از کشور چگونه انجام می‌شود؟ مشاوره با بهترین وکیل طلاق غیابی در خارج ازکشور در گروه حقوقی پرشیا به صورت مجازی در صفحه مشاوره حقوقی آنلاین و به صورت حضوری در دفتر وکالت شمال تهران انجام می‌شود. برای دریافت پاسخ سوالات ذکر شده و دیگر سوالات مرتبط با امر طلاق غیابی و یا در خارج از کشور از زبان وکیل خانواده می‌‌توانید با شماره  تلفن : 26852793-021   /   همراه : 09122714725 آتش پیکر در تماس باشید.

 

با ما همراه باشید.

 

قوانین طلاق برای ایرانیان مقیم ترکیه

وکیل ایرانی مقیم ترکیه : طبق قوانین فعلی کشور و مشخصا ماده ۶ قانون مدنی طلاق کلیه اتباع ایران حتی اگر مقیم در خارج از کشور باشند بر طبق قانون ایران خواهد بود و شایان ذکر است ایرانیان غیر شیعه که دین و مذهب دیگری دارند که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است، طلاق بر طبق مقررات مذهب ایشان خواهد بود. اگر در ایران نیاز به وکیل طلاق توافقی دارید توصیه میکنیم حتما مطلب وکیل طلاق توافقی گروه حقوقی پرشیا را مطالعه بفرمائید.

–    زن و شوهر ایرانی هر دو مقیم خارج اگر قصد طلاق توافقی داشته باشند بهترین کار این است که هر دو به سفارت، کنسولگری یا دفتر حافظ منافع ایران در خارج از کشور مراجعه کنند – در اکثر مواقع غیر حضوری هم ممکن است – و برای شخصی در ایران مثلا وکیل طلاق گروه وکلای پرشیا وکالت در طلاق از طریق پست ارسال کنند تا وکیل از آن طریق و در اسرع وقت رای طلاق به صورت توافقی را از دادگاه اخذ و سپس در محضر طلاق ثبت رسمی کندو سپس مدارک (طلاقنامه و شناسنامه های مهر طلاق خورده) را برای زن و شوهر متقاضی ارسال کند. البته روش دیگری در این مورد وجود دارد و آن این که مستندا به ماده ۱۵ قانون حمایت خانواده زوجین از کنسولگری ایران نشانی و مشخصات مراکز یا اشخاص صلاحیت دار برای اجرای صیغه طلاق را اخذ کنند و پس از مراجعه و اخذ گواهی اجرای صیغه طلاق مجددا با درخواست کتبی ثبت طلاق به کنسولگری ایران بدهند.

۲-    زن مقیم خارج است و زوج خواه مقیم خارج یا ایران با طلاق موافق نیست: در این حالت زوجه می تواند با ارسال وکالت در طلاق برای شخصی در ایران مثلا گروه وکلای پارسای و با ارائه دلیل طلاق مثل یکی از موارد دوازده گانه شروط ضمن عقد یا عسر و حرج از دادگاه خانواده تقاضای طلاق یکطرفه از جانب زوجه کند یا زن می تواند در کشور محل اقامت تقاضای طلاق کند ولی باید این را بداند که رای دادگاه خارجی فقط در صورتی در ایران معتبر است و تنفیذ می شود که قوانین ایران رعایت شده باشد.
در غیر این صورت با داشتن رای دادگاه خارجی که قوانین طلاق ایران رعایت نشده است بایستی از اول دادخواست طلاق از جانب زوجه در ایران ثبت شود ولی داشتن رای دادگاه خارجی تنفیذ نشده برای اخذ طلاق در دادگاه های ایران بسیار بسیار موثر است.

۳-    شوهر مقیم خارج از کشور است و زوجه خواه مقیم ایران یا خارج از کشور موافق طلاق نیست: با توجه به این که بر طبق قانون ما برای طلاق برای ایرانیان مقیم خارج مسلمان حق طلاق با مرد است .

 

قوانین طلاق غیابی

قواعد طلاق غیابی خارج از کشور

وکیل ایرانی در ترکیه : ایرانیان خارج از کشور طبق حقوق بین الملل خصوصی در رابطه با احوال شخصیه تابع قوانین کشور متبوع خود می باشند و نه کشوری که در آن اقامت دارند. بنابراین قوانین طلاق غیابی خارج از کشور با طلاق غیابی در کشور تفاوتی ندارد.

در رابطه با طلاق غیابی هم زوج و هم زوجه می توانند درخواست طلاق دهند و آن را از طریق محاکم دادگستری ایران یا خارج از کشور دنبال کنند. لازم به ذکراست رأی دادگاه خارجی در رابطه با طلاق غیابی خارج از کشور در صورتی در ایران قابل اجراست که مخالف قوانین ایران در این مورد نباشد در غیر اینصورت قابل تنفیذ نمی باشد و کنسولگری یا دفاتر ثبت الزامی به ثبت طلاق نخواهند داشت.

 

ثبت طلاق در خارج کشور

حالا فرض را بر این بگیرید که زن و شوهری در خارج از کشور تقاضای طلاق داده‌اند و بعد از مشخص شدن صلاحیت دادگاه محل اقامتشان حکم نیز پذیرفته شده است؛ حال آنها باید این طلاق را در ایران نیز ثبت کنند. در این باره باید بدانید که سردفتران که متصدی ثبت طلاق در دفاتر رسمی کشور هستند و همچنین دفاتر کنسولی خارج از کشور، نمی‌توانند طلاق صادرشده در محاکم خارج از کشور را ثبت کنند. در صورتی حق ثبت این امر را دارند که حکم طلاق صادره از محاکم خارج از کشور، در دادگاه‌های صالحه ایران که همان دادگاه‌های خانواده است، تنفیذ شده باشد یعنی فرد بعد از درخواست طلاق و تعیین شدن رای آن در دادگاه کشوری که مقیم است باید آن را به تایید دادگاه‌های ایران برساند تا نافذ شود.

 

پیشنهاد میکنیم مطلب وکیل طلاق را نیز مطالعه کنید.

 

البته در این میان یکی از مواردی که اهمیت زیادی دارد این است که چه کسی خواهان طلاق است. همانطوری که گفته شده دادگاه‌های ایران طلاق توافقی را راحت‌تر می‌پذیرند و بعد از آن اگر خواهان مرد باشداما وقتی زن متقاضی طلاق در دادگاه‌های خارج بوده و حکم طلاق خارج از کشور صادر شود، دست و دل دادگاه‌های ایران می‌لرزد و زن در مواردی که شوهر یادآور می‌شود به طلاق رضایت نداده است، مدرک طلاق خارجی‌در حد یک مدرک و دلیل بر نارضایتی از ادامه زناشویی می‌پذیرند، نه بیشتر. در این فرض، تنفیذ به سهولت میسر نمی‌شود.

 

روند ثبت طلاق در کنسولگری‌های ایران در خارج از کشور توسط وکیل ایرانی در ترکیه

بر طبق قوانین فعلی کشور و مشخصا ماده ۶ قانون مدنی طلاق کلیه اتباع ایران حتی اگر مقیم در خارج از کشور باشند بر طبق قانون ایران خواهد بود و شایان ذکر است ایرانیان غیر شیعه که دین و مذهب دیگری دارند که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است، طلاق بر طبق مقررات مذهب ایشان خواهد بود.

واقعه طلاق ایرانياني که ازدواجشان در شناسنامه آنها درج شده است، بنا به درخواست آنان و با ارائه مدارک ذيل در نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در خارج از کشور ثبت مي گردد.

 

پیشنهاد میکنیم مطلب حکم رابطه نامشروع را نیز مطالعه کنید.

 

مدارک مورد نياز برای ثبت طلاق در خارج از کشور توسط وکیل ایرانی در ترکیه :

۱- تکميل فرم درخواست ثبت رسمی طلاق

۲- ارائه اصل شناسنامه زوجين

۳- ارائه اصل و دو نسخه کپي طلاقنامه شرعي صادره از مراکز و موسسات اسلامي مورد تأييد نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در محل اقامت

۴- ارائه اصل و دو نسخه کپي طلاقنامه محلي صادره از سوي دادگاه بانضمام ترجمه رسمي آن .

۵- ارائه ترجمه رسمي طلاقنامه محلي و دونسخه فتوکپي از آن

۶- چهار قطعه عکس

۷- ارائه اصل و يک نسخه کپي مدرک اقامتي معتبر

۸- ارائه اصل و دو نسخه کپي سند ازدواج زوجين

۹- ارائه رسيد پرداخت هزينه

۱۰-فتوکپي کارت شناسائي ملي،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121406834

10دقیقه مشاوره حقوقی رایگان!