* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. وکیل داوری متخصص | دفتر وکالت محمدمهدی آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | وکیل نیاوران تهران | بهترین وکیل منطقه ۱ تهران

وکیل داوری متخصص

تنظیم قرارداد
تنظیم قرارداد به روش قانونی
تیر ۱۸, ۱۳۹۸
تنظیم قرارداد 
نحوه تنظیم قرارداد بین المللی
تیر ۱۸, ۱۳۹۸
نمایش همه

وکیل داوری متخصص

وکیل داوری

وکیل داوری

داوری توسط چه کسی انجام می شود

وکیل داوری : نهاد داوری در ایران، بر خلاف عقیده عده ای که به وجود آمدن این نهاد را با معنای حکمیت و داوری در قران اشتباه گرفته اند، نهادی نوپاست. داوری در قراردادهای تجاری بین‌المللی و داخلی، پس از از روش های جایگزینی قضاوت و حل اختلافات در دادگستری، که از مذاکره، میانجیگری و مصالحه آغاز می‌شود، و در مرحله نهایی به داوری می‌رسد، روش نوینی در حل و فصل قطعی اختلافات است. داوری به معنی اخیر، یعنی صدور رای قطعی و لازم الاجرا در دعاوی و اختلافاتی که طرفین قرارداد، حل و فصل ان را به داور مشخص، سازمان داوری و یا هیات داوری سپرده اند. پس ملاحظه می فرمایید که داوری به معنی فعلی ان هیچ ارتباطی به داوری در دعاوی خانواده و حکمیت بین طرفین برای حل اختلاف، بدون ضمانت اجرایی ندارد

داوری نوعی حل اختلاف است که خارج از دادگاه با مداخله ی داور اتفاق می افتد. داوری در اختلافات تجاری به طرفین اجازه می دهد تا اختلافی را به داور برای یک تصمیم نهایی و بی طرف ارائه دهند. همه ی توافقنامه ها باید روشی را برای حل مناقشات مشخص کنند. داوری یک جایگزین عالی برای اقامه دعوی قضایی پرهزینه است.نتیجه ی داوری دقیقا به اندازه ی یک دعوی قضایی دادگاه الزام آور است

قواعد تعیین داور

بر اساس باب هفتم قانون آیین دادرسی مدنی مصوب ۱۳۷۹، طرفین قرارداد، می‌توانند هنگام عقد قرارداد، بعد از عقد قرارداد، هنگام بروز اختلاف، بعد از طرح پرونده در دادگاه، موضوع اختلاف را به داور یا داوران مرضی الطرفین ارجاع نمایند. در فرآیند انتخاب داور یا داوران، می توان انتخاب داور را به عهده شخص ثالث اعم از حقیقی یا حقوقی یا دادگاه قرار داد. ترافعاتی که در روند تعیین داور ممکن است به وجود بیابد، در داوری های داخلی، به شرح زیر پیش‌بینی و رفع اختلاف شده است:

۱٫ استنکاف از معرفی داور و یا عدم توافق در تعیین داور مرضی الطرفین: اگر طرفین قرارداد در قرارداد ارجاع به داوری یا موافقتنامه داوری، داور یا داوران خود را معرفی نکرده باشند، و یا در مواقع بروز اختلاف نتوانند یا نخواهند که داور اختصاصی خود را معرفی نمایند، و همچنین مشخص نمودن داور یا هیات داوری به دادگاه نیز سپرده نشده باشد، یکی از طرفین قرارداد می‌تواند پس از تعیین داور اختصاصی خود، با ارسال اظهارنامه قانونی و رسمی، با معرفی داور خود، از طرف مستنکف، بخواهد که داور خود را معرفی نماید. مهلت پاسخگویی به اظهارنامه ارسالی جهت تعیین داور، ده روز پس از ابلاغ می باشد که طرف مقابل را مکلف به معرفی داور خود و تراضی در تعیین داور سوم یا سر داور می‌نماید. اگر تا انقضای مهلت یاد شده، اقدامی نشود، ذینفع حسب مورد برای درخواست تعیین داور به دادگاه مراجعه می‌نماید.

۲٫ امتناع شخص ثالث از تعیین داور: در مواردی که شخص ثالثی اختیار انتخاب داور را بر اساس توافق طرفین، دارد و از تعیین داور امتناع نماید و یا تعیین داور از سوی وی امکان‌پذیر نباشد، هر کدام از طرفین موافقتنامه داوری می‌توانند با معرفی داور مورد نظر خود، و ارسال اظهارنامه معرفی داور، به طرف مقابل ده روز فرصت دهد تا نسبت به معرفی داور اقدام نماید. در صورت عدم اقدام مانند بند قبلی، می توان درخواست تعیین داور را به دادگاه صالح تقدیم نمود. این قاعده در مواردی که حل اختلاف به داوری یک نفره ارجاع شود و طرفین نتوانند به داوری مرضی الطرفین دست یابند یا فوت و استعفای داور و عدم امکان تراضی بر داور مرضی الطرفین نیز قابل اعمال است.

۳٫ امتناع داور تعیینی از انجام داوری: اگر طرفین به داوری شخص معینی تراضی کرده باشند و داور تعیینی نخواهد یا نتواند انجام داوری کند، و طرفین نیز بر داوری شخص دیگری به توافق نرسند، حل اختلاف در صلاحیت دادگاه خواهد بود.

۴٫ عدم تعیین تعداد داوران: اگر در موافقتنامه داوری یا قرارداد داوری تعداد داوران مشخص نشده باشد، هر یک از طرفین می‌توانند داور اختصاصی خود را معرفی نموده و یک نفر را با تراضی به عنوان سر داور تعیین نمایند. در صورت بروز اختلاف مانند بند اول عمل می‌شود.

چرا برای داوری دعاوی شرکت های تجاری به وکیل داوری نیاز داریم؟

برای هر وضعیتی که ممکن است تاثیری قانونی بر کسب وکار شما داشته باشد باید بلافاصله با وکیل مشورت کرد. یک وکیل توانایی شما برای درک مسائل مهم قانونی را بهبود می بخشد. برای صاحبان کسب و کار وضعیت های ویژه ای پیش می آید که برای حل آن نیاز به دانش و توانایی وکیل متخصص شرکت تجاری دارند. داوری دعاوی شرکت های تجاری نیز یکی از شرایط ویژه ای است که داشتن وکیل در سرعت و بهبود روند نتیجه گیری آن اهمیت زیادی دارد.