Search
Close this search box.
فروش مال غیر

شرایط و جرم فروش مال غیر

امتیاز دهید post
آنچه در این مطلب می‌خوانید

قانون برای حق‌وحقوق هر فردی احترام و ارزش خاصی قائل است و به‌هیچ‌ وجه اجازه تعرض به مال دیگران را به فردی نخواهد داد. فروش مال غیر یکی از انواع‌ کلاهبرداری‌هایی است که دسته‌ای از افراد برای کسب درآمد، دست به انجام آن می‌زنند. این افراد قصد دارند تا اموال مردم را بدون آگاهی آن‌ها، به فروش برسانند. کسی که سعی در انجام این کار داشته باشد، کلاهبردار بوده و قانون برای او مجازاتی در نظر گرفته است.

در این معامله فرد فروشنده خود را مالک اموال معرفی می‌کند و در حقیقت با این روش قصد دارد تا از این طریق مشتریانی جمع کرده و با فروش و سپس انتقال مال غیر به سودی برسد. روشی که امروزه اکثر فروشندگان به آن روی آورده‌اند، فروش مال غیر با قولنامه است.

 

با ما همراه باشید

 

فروش مال غیر چیست

فروش مال غیر چیست؟

فروش مال غیر به این معنی است که فردی بدون رضایت و اطلاع صاحب مال اقدام به فروش مال او کند. انجام این کار توسط فردی غیر از فروشنده، امری بسیار نادرست است و سبب ضرر رسیدن به مالک خواهد شد. علاوه بر آسیب رسیدن به مالک، فرد فروشنده نیز مجرم شناخته خواهد شد و دولت او را مجازات خواهد کرد.

فروش مال غیر یکی از جرائمی است که خلاص شدن از آن کاری بسیار سخت و دشوار خواهد بود. باید بدانید که اگر شاکی پرونده بنا به هر دلیلی فوت شده باشد نیز، مجرم مورد تعقیب مقام قضایی قرار می‌گیرد و باید دست به انجام هیچ کار ناپسند و بی‌قانونی نزند.

خداوند کریم و بخشنده در این مورد در قرآن فرموده‌اند از انجام کارهای زشت و ناپسند همانند ضایع کردن یا خوردن اموال دیگران و خیلی از سایر اعمال زشت دوری کنید.

 

ارکان جرم فروش مال غیر

برای انجام یک جرم، می‌بایست سه نوع رکن وجود داشته باشد تا از این طریق بتوان کار انجام شده را جرم دانست و فرد را مجازات کرد. برای جرم فروش یا انتقال مال غیر سه نوع رکن وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 

عنصر قانونی

هر فردی که قصد داشته باشد مال غیری را بفروشد یا به فردی انتقال دهد تا از این روش، درآمدی برای خود به وجود بیاورد، کلاهبردار شمرده خواهد شد. قانون مجازات سختی برای این افراد متحمل شده تا بتواند با این کار آن‌ها را به راه راست هدایت کند.

 

عنصر مادی

این رکن از جمله مهم‌ترین رکن‌های فروش مال غیر است. تمامی رفتارهایی که قانون آن‌ها را جرم نامیده باید در دنیای واقعی رخ دهند. یعنی فرد فروشنده باید بتواند مال را به فروش برساند.

 

عنصر معنوی

در صورتی‌ که فردی با قصد و نیت قبلی دست به انجام انتقال مال غیر زده باشد، مجرم است و مجازاتی خواهد داشت. ولی در عوض اگر فردی بدون داشتن قصد و نیتی این کار را انجام داده باشد، جرمی برای او وجود ندارد و هیچ مجازاتی برایش رقم نخواهد خورد.

 

فروش مال غیر با قولنامه

فروش مال غیر با قولنامه روشی موقتی برای فروش این دسته از اموال است. برخی اوقات افراد برای جلو بردن امور خود، از روش استفاده می‌کنند. نکته‌ لازم به ذکر در فروش به‌صورت قولنامه‌ای این است که فرد انجام دهنده در این روش مرتکب جرمی نشده و در واقع هیچ‌گونه مجازاتی نخواهد شد.

قولنامه قراردادی موقت است که با آن قصد دارند تا فعلاً مال را موقتی فروخته و در آینده قرارداد اصلی را عقد کنند. پس به این منظور امور فروش به طور کامل انجام نشده و موقتی است و می‌تواند با دلایل قانع‌کننده‌ای به هم بخورد. همچنین لازم به ذکر است در این روش فرد فروشنده هیچ‌ گونه وظیفه‌ای در پرداخت خسارت فروش مال غیر نخواهد داشت.

 

اشخاص دخالت کننده در فروش مال غیر چه کسانی هستند؟

در فروش و انتقال مال غیر افرادی در آن دخالت دارند که در انجام این معامله نقش بسزایی دارند. این افراد عبارتند از:

شخص مالک: مالک کسی است که هیچ خبری از فروش مال خود ندارد.

شخص فروشنده یا همان مجرم: این فرد کسی است که بدون اجازه صاحب مال اقدام به فروش اموال او می‌کند.

شخص خریدار: شخص خریدار فردی است که مال سایر افراد را از شخص فروشنده خریداری می‌کند و ممکن است از مال غیر آگاه باشد یا خیر.

در صورت داشتن هرگونه سؤال یا مشکلی می‌توانید با وکیل حقوقی و وکیل خانواده در ارتباط بوده و از آن‌ها مشورت و کمک بگیرید؛ گروه حقوقی پرشیا می‌تواند به شما در هر مسئله حقوقی کمک کند.

 

شرایط تحقق یافتن جرم

درمورد اینکه برای تحقق یافتن جرم چه شرایطی نیاز است؟ باید بیان کرد که برای آن وجود 3 نوع شرط لازم می‌باشد و در صورت عدم آن جرم تحقق نخواهد یافت. این سه شرط به شکل ذیل هستند:

 1. مالک مال هیچ رضایتی برای فروش مال خود در هنگام فروش یا انتقال نداشته باشد.
 2. در زمان معامله فرد فروشنده وانمود کند که صاحب مال است یا حتی اختیار قانونی از سوی مالک دارد.
 3. فروشنده در هنگام معامله هیچ‌گونه مجوز قانونی در دست نداشته باشد.

 

جرم فروش مال غیر

جرم فروش مال غیر

فروش یا انتقال مال غیر در صورتی‌ که توسط افرادی غیر از صاحب مال انجام شده باشد، جرم محسوب شده و عواقبی دارد. این کار یکی از امور غیرقانونی است که به منزله کلاهبرداری شمرده می‌شود.

دولت در این صورت این فرد را مجرم شناسانده و او را به 1 الی 7 سال حبس، خسارت فروش مال غیر، باز پس دادن مال به صاحب آن محکوم می‌کند. در صورتی‌ که فرد از کارکنان دولت بوده باشد، دیگر امکان کارکردن برای دولت را نخواهد داشت و تا ابد مجبور است در جای دیگری مشغول به کار شود. حتی اگر فرد مجرم از کارکنان دولت بوده باشد نیز در صورت برخورداری تخفیف در مجازاتش، باید حداقل 1 سال حبس را تحمل کند.

 

نحوه شکایت از فرد مجرم

بسیاری از افراد راجع به نحوه شکایت از فرد مجرم اطلاعی ندارند و از این موضوع بی‌خبر هستند. باید بدانید که برای شکایت از این فرد نیاز به طی مراحلی دارید که از این طریق بتوانید شکایت خود را ثبت کرده و به نتیجه برسانید. در ادامه به چگونگی اقدام به شکایت می‌پردازیم:

 • در ابتدا باید مدارکات و شواهدی را جمع‌ آوری کنید که نشان‌ دهنده این باشند که اموال به فروش رفته برای شما بودند.
 • سپس به دنبال مدارکاتی باشیم که اثبات کنند فردی اموال ما را به فروش رسانده است.
 • در این حال پس از جمع‌ آوری تمامی مدارکات، قادر خواهید بود تا اقدام به شکایت از فروشنده کنید.
 • دقت کنید که باید قبل از شکایت، از منقول و غیرمنقول بودن اموال فروخته شده آگاهی داشته باشید.
 • در صورتی‌ که مال غیرمنقول بوده باشد، باید در دادگاهی شکایت کنید که اموال به فروش رفته در آن ثبت شده است.
 • ولی در عوض در صورت منقول بودن، باید شکایت مربوطه را در دادگاهی نزدیک محل سکونت فرد کلاهبردار است ثبت کنید.
 • توجه داشته باشید در حالی‌ که فرد محل سکونت ثابتی نداشته باشد، شما می‌توانید شکایت را در هر نوع دادگاهی مطرح نمایید.
 • حال که تمامی شواهد جمع‌ آوری شد و با یکسری نکات آشنایی پیدا کردید، می‌توانید برای شکایت به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و از این راه شکایت خود را ثبت کنید.
 • سپس این دفاتر با مطالعه و بررسی پرونده، آن را به دادگاه مربوطه یا دادگاهی که می‌تواند به آن رسیدگی کند، می‌فرستد.
 • و در نهایت لازم به ذکر است که پس از ارجاع شدن پرونده، زمان دادگاه به شما از طریق پیامک یا حساب کاربری باز شده فرستاده خواهد شد که موظف به شرکت در این جلسه هستید.
 • فرد نیز موظف است تا تمامی خسارت فروش مال غیر را به شما پرداخت کند.

تمامی این مراحل بیان شده قادر هستند تا به شما در چگونگی انجام شکایت خود کمک کنند. شما نیز قادر خواهید بود تا با بهره‌ گیری از آن‌ها، روند پرونده خود را به‌ خوبی پیش ببرید.

 

نحوه اثبات جرم

این جرم یکی از نوع‌های گوناگون جرم کیفری است که اثبات آن نیاز به مواردی دارد. اثبات جرم از جمله موضوعات مهم در هر پرونده‌ای است که نقش بسیاری در روند پرونده دارا می‌باشد. برای اینکه بتوانید جرم فروش مال غیر را ثابت کنید، چندین روش وجود دارد که شما می‌توانید با طی کردن آن‌ها جرم را ثابت کرده و مجرم را به عواقب خود برسانید. در صورت نداشتن هیچ‌گونه مدرکی، صحبت شما یک ادعای بی‌پایه و بدردنخور خواهد بود و قاضی نیز به آن توجهی نخواهد کرد.

پس نوع مدارکات موجود می‌توانند نقش مهمی در دادگاه داشته باشند. برای اثبات جرم می‌توانید از روش‌های ذیل استفاده کنید:

 • شهادت شهود آگاه از ماجرا
 • اقرار مجرم
 • علم و دانش قاضی

با استفاده از این سه روش خواهید توانست تا جرم فرد را اثبات کنید تا از این طریق مجازات شده و به عواقب کار ناپسندش برسد.

 

یک وکیل حقوقی چه کمکی می تواند به شما در زمینه فروش مال غیر کند؟

یک وکیل حرفه‌ای و کاربلد می‌تواند کمک بسیاری به شما در این زمینه کرده باشد. شما نیز با کمک‌های وکیل حقوقی قادر خواهید بود تا در مدت زمان بسیار کمی پرونده را با خوبی و خوشی به پایان برسانید و پیروز آن شوید. در ادامه به بررسی مزایای برخورداری از یک وکیل حقوقی می‌پردازیم:

 • پرونده در مدت زمان کمی به نتیجه خواهد رسید.
 • شاکی نیازی به رفتن دادگاه نخواهد داشت و وکیل به‌ جای او در تمامی جلسات حضور خواهد یافت.
 • می‌تواند اموال فرد فروشنده را با کمک حکم قانونی، توقیف کند.
 • تمامی هزینه‌های خسارت فروش مال غیر را خواهد گرفت.
 • باقدرت بیان و گفتار خود می‌تواند قاضی و افراد حاضرین را تحت‌تأثیر قرار دهد.

نکته: نکته بسیار مهمی که در فروش و انتقال اموال مال غیر وجود دارد این است که اگر خریدار از مشکل‌دار بودن معامله آگاه باشد و هیچ حرفی نزند او نیز مجرم به شمار خواهد آمد. یعنی در واقع اگر خریدار مال بداند که این مال غیر است و صاحب آن فرد دیگریست، ولی در عوض سکوت کند او نیز در دیدگاه قانون مجرم شناخته خواهد شد.

 

سخن پایانی

استفاده، فروش یا انتقال اموال مردم از جمله جرائم کیفری به‌حساب می‌آید که در حقیقت به منزله ضایع کردن حق‌وحقوق افراد می‌باشد. فرد مجرم در صورت انجام این کار مجرم شناخته شده و مجازاتی در پیشرو دارد. فروش مال غیر با قولنامه تنها روشی است که در آن فرد مجازاتی نخواهد داشت.

در صورت داشتن هرگونه سؤال یا مشکلی در مورد فروش و انتقال مال غیر می‌توانید از سایت حقوقی پرشیا در دفتر وکالت شمال تهران کمک بگیرید و با مشورت گرفتن از وکلای حقوقی و خانواده آن، برای سؤالات خود پاسخی مناسب پیدا کنید. همچنین قادر هستید تا با تماس گرفتن با شماره‌ تلفن‌های 26852793-021 / 091222714725 از مشاوره تلفنی برخوردار شوید.

امیدواریم از مطالب بیان شده لذت برده باشید و توانسته باشیم تا اطلاعات مفیدی در مورد فروش مال غیر در اختیار شما قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121406834

10دقیقه مشاوره حقوقی رایگان!