Search
Close this search box.
وکیل چک

همه چیز درباره وکیل چک

امتیاز دهید post
آنچه در این مطلب می‌خوانید

در جامعه امروزی و با شرایط بد اقتصادی خیلی از آدم‌ها هستند که از نظر مالی وضعشان خوب نیست و نمی‌توانند خانه بگیرند یا مغازه اجاره کنند؛ به همین دلیل برای گرفتن وام به بانک مراجعه می‌کنند و کارمند برای آن‌ها توضیح می دهد که شرایط گرفتن وام ضامن به همراه چک است. در این مقاله به همه چیز درباره وکیل چک خواهیم پرداخت.

لازمه ضمانت چک ایجاب می‌کند، اگر قسط به موقع پرداخت نشود، چک برگشت می‌خورد و افراد به دردسر می‌افتند، یا اگر از چک برای خرید لوازم خانگی یا انجام کار دیگری گرو گذاشته می‌شود، باید حواستان باشد برگشت نخورد؛ چرا که عواقبی خوبی ندارد.

اگر با قوانین چک آشنا نیستید می‌توانید برای مشاوره به سراغ وکیل حقوقی که تحت عنوان وکیل چک ارائه خدمات حقوقی می‌دهد مراجعه کنید و از راهنمایی های وی برخوردار شوید، چرا که دارای مهارت و تخصص در زمینه انواع چک‌ها است. گروه حقوقی پرشیا با بهره‌مندی از مجموعه‌ای از وکلای مجرب از جمله وکیل چک و ارائه مشاوره‌های لازم در این زمینه به موکلین خود خدمات حقوقی ارائه می‌دهد.

 

با ما همراه باشید

 

وظایف وکیل چک

وظایف وکیل چک

خیلی از مردم عادی با وکیل چک آشنایی ندارند و نمی‌دانند مهارت و وظایف وکیل چک چیست و چه کارهایی می‌تواند انجام دهد. وکیل چک، در طبقه وکلای تجاری قرار می‌گیرد به بیان ساده‌تر وکیلی محسوب می‌شود که به قانون تجارت تسلط داشته باشد، اما تجارت وسیع‌تر و گسترده‌تر است و مربوط به واردات و صادرات گمرک هم می‌شود.

یکی از بخش‌های مهم قانون تجارت مربوط به قوانین چک است، چک یک سند کاملا تجاری است. اعتبار یک چک در دادگاه برابر با یک سند رسمی در ثبت احوال است؛ از این رو چک بدون نیاز به هیچ مدرکی و به تنهایی دلیلی برای محکوم کردن فرد در دادگاه محسوب می‌شود.

در چنین مواقعی است که با هدف کاهش جرم‌های تجاری و بانک‌ها، به حضور وکیل چک نیاز می‌شود. این وکیل در جامعه مشغول فعالیت است و می‌تواند بهتر از هر شخص دیگری جریانات مربوط به اوراق تجاری را به خوبی مورد بررسی قرار دهد؛ او این مهارت را دارد که پرونده‌ها را پیگیری کند و کارهایش را به خوبی انجام دهد.

چک یکی از مهم ترین اوراق تجاری است که این روزها مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد؛ چک به عنوان یک سند تجاری بوده که دارای اعتبار است به همین خاطر می‌توان از چک به عنوان سند تضمینی هم استفاده کرد. اسناد تضمینی دارای ویژگی‌ها و شرایط بسیار زیادی هستند؛ استفاده از این ورقه قانونی به جای پول نقد در بین افراد رایج شده است.

گروه حقوقی پرشیا با بهره‌ مندی از مجموعه‌ای از وکلای مجرب از جمله وکیل چک و ارائه مشاوره‌های حقوقی و خصوصی لازم در این زمینه، خدمت‌رسان هموطنان و همشهریان تهرانی هستند.

 

برای آشنا شدن با قوانین، نکات مهم و تفاوت های سفته با چک، می‌توانید به صفحه وکیل سفته مراجعه کنید.

 

ویژگی‌های وکیل چک

برای اینکه بتوانیم یک وکیل چک خوب انتخاب کنیم باید ویژگی‌های مختلفی را در نظر بگیریم؛ یک وکیل باید بتواند با استفاده از اطلاعات و تجربه قبلی که داشته است، مانند مهلت برگشت چک زدن، به راحتی مشکلات موجود در یک پرونده را شناسایی کند و با مهارت خود پرونده را رو جلو پیش ببرد.

در پرونده‌های چک اطلاعات محرمانه زیادی وجود دارد، یک وکیل باید بتواند تمام اطلاعات مربوط به پرونده را با تمام جزئیات نزد خود نگه دارد، به هیچکس اطلاعات را ندهد.

به دلیل اینکه اطلاعات پرونده های چک پیچیده است، یک وکیل خوب چک باید بتواند تمام جزئیات را کنار هم قرار دهد و پرونده کامل و بدون نقص و کاستی به قاضی ارائه دهد که این کار باعث می‌شود که قاضی در دادگاه درست تصميم گیری کند.

یک وکیل چک خوب و با مهارت بالا، می‌تواند کاملا صادقانه و بدون هیچ گونه شیرین زبانی در دادگاه حاضر شود، یا بدون احساسات اضافی در دادگاه طبق شواهد و مدارک عمل کند؛ او می‌تواند به پرونده‌های قانونی خود رسیدگی کند تا به راحتی موکلین خود را در دادگاه همراهی کند.

پس داشتن وکیل چک برگشتی یکی از قانون‌های مهم است و از اصول اخلاقی است؛ چرا که منحرف کردن دادگاه به هیچ وجه به نفع پرونده نیست.

دعاوی چک از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است که اگر به درستی انجام نشود، ممکن خسارت‌های مالی بزرگی به افراد وارد شود. به همین دلیل مهم است برای پیگیری چک و مطالبه وجه آن حتما از یک وکیل چک خبره و با تجربه کمک و مشورت بگیرید که با دانش و شناختی که از روش‌های چک و رویه قضایی دادگاه دارد، بتواند کار را سریع انجام دهد. همچنین او باید از قوانین تجاری و مدنی نیز مطلع باشد.

 

آشنایی با چک

آشنایی با چک و انواع آن

چک نوشته‌ای است پولی که می‌توان آن را در بانک برداشت یا به فرد دیگری حواله کرد؛ بر اساس قانون تجارت چک یک سند تجاری باز پس‌گیری و انتقال وجه است. توجه کنید که چک‌هایی که موسسات مالی و قرض الحسنه صادر می‌کنند، مشمول حمایت‌های قانونی صدور چک نمی‌شوند.

چک‌های صادر شده توسط صاحبان چک:

این چک‌ها امکان دارد عادی یا گواهی شده باشد. چک عادی رایج ترین چک بانکی است که در آن صاحب حساب از دارایی خود در وجه حامل بانک یا شخص مورد نظر چک صادر می‌کند. چک تأیید شده با چک عادی تفاوت دارد و تفاوت آن ها در این است که بانک چک، پرداخت وجه آن را تایید می‌کند. به بیان دیگر با این چک شما این اعتبار را دارد که اگر در حساب صادر کننده چک پول نباشد، خود بانک مبلغ را بپردازد.

انواع چک عبارتند از:

  • چک‌های صادر شده توسط بانک
  • چک‌های بانکی که امنیت بالایی دارند: این چک‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه آن‌ها را برای شما توضیح می‌دهیم.
  • چک رمز دار و بین بانکی: چک بانکی با درخواست صاحب حساب توسط بانک صادر می‌شود، این چک قابل وصول به صورت وجه نقد نیست و مبلغ وجه به حساب بانکی فرد مورد نظر واریز می‌شود. صدور این نوع چک در وجه حامل امکان پذیر نیست و قابل انتقال به غیر هم نیست اما پرداخت این چک قطعی و حتمی است و شبیه چک تضمین شده است.
  • چک تضمین شده رمز دار: پرداخت این چک به وسیله بانک تضمین می‌شود و بانک آن را صادر می‌کند. این نوع از چک تفاوتی با پول رایج ندارد و وصول آن قطعی است.
  • چک مسافرتی: این دسته از چک‌ها توسط بانک و در وجه شعب همان بانک یا کارگزاران آن بانک صادر می‌شوند که از آن به عنوان جایگزینی برای حمل پول نقد استفاده می‌شود.

 

تفاوت چک حقوقی و چک کیفری

چک سندی است که توسط فردی به فرد دیگر وعده داده می‌شود و تاریخ سر رسید آن در زمان مشخصی تحویل داده می‌شود؛ امضایی که چک صادر کننده انجام داده باعث شده که از نظر مالی متعهد باشد و اگر نتواند به تعهدش عمل کند به دردسر خواهد افتاد.

چک کیفری با مراجعه به دادسرا و تنظیم شکایت کیفری قابل پیگیری است و می‌توان وجه چک و خسارت از این طریق مطالبه کرد. در چک کیفری صادر کننده چک بلا محل متهم شناخته می‌شود و اگر نتواند وثیقه ای برای قرار تأمین ارائه کند، زندانی می‌شود.

ضمن اینکه جرم صدور چک بلا محل ممکن است تا دو سال به حبس باشد، اما چک حقوقی مزایای چک کیفری را ندارد و دارنده آن باید به دادگاه حقوقی مراجعه کند و دادخواست بدهد و همچنین وجه چک و خسارات آن را درخواست کند.

صادر کننده چک حقوقی به حبس محکوم نمی‌شود و در حقیقت مطالبه وجه چک کیفری ساده‌تر و سریع‌تر از چک حقوقی است؛ زیرا وصول چک حقوقی آیین دادرسی پیچیده‌ای دارد.

 

سخن پایانی

به طور کامل یک وکیل چک قادر است به افراد در شناسایی مشکل و حل آن کمک کند؛ افراد مختلف وظیفه دارند برای شناسایی مجرمان در پرونده‌های خود با دادگاه همکاری کنند تا به حق و حقوق خود برسند. همچنین یک وکیل برای چک برگشتی باید به متن چک‌ها و همه‌ی کلماتی که در آن درج شده تسلط داشته باشد و به موکل خود برای رسیدن به حقش هم کمک کند.

از این رو بهترین وکیل کسی است که در گرفتن وجه چک برگشتی توانایی لازم را داشته باشد، اما داشتن تجربه کامل و سواد علمی برای پیروزی در دادگاه و دفاع از موکلان خود کاملاً ضروری است. در نهایت توصیه ما به شما این است که با قواعد و مقررات چک آشنایی لازم را داشته باشید و در حین بروز مسائل حقوقی از یک وکیل چک کمک بگیرید.

گروه حقوقی پرشیا در دفتر وکالت شمال تهران با برخورداری از وکلای مجرب و متخصص از جمله وکیل چک آماده خدمت رسانی به مردم عزیز هستند. شما همچنین می‌توانید از خدمات مشاوره‌های حقوقی، خصوصی و آنلاین این گروه بهر‌ه‌ مند شوید. از طریق تماس حاصل کردن با شماره تلفن‌های: 26852793 -021 / همراه: 09122714725 آتش پیکر، نیز می‌توانید از خدمات مشاوره‌های تلفنی این گروه هم برخوردار شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121406834

10دقیقه مشاوره حقوقی رایگان!