Search
Close this search box.
وکیل چک در تهران

چک برگشتی چه زمانی کیفری می شود؟ | وکیل چک در تهران

امتیاز دهید post
آنچه در این مطلب می‌خوانید

کیفری شدن چک برگشتی ؟

وکیل چک در تهران :نخستین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که زمان را از دست ندهید. حقوقی شدن چک را بارها شنیده‌اید اما شاید خیلی‌ها هنوز نمی‌دانند مهم‌ترین دلیلی که باعث می‌شود یک چک حقوقی شود تعلل خودشان است. شما در صورتی که چکی در دست دارید که بی‌محل است فقط دو ماه زمان دارید تا نسبت به برگشت‌زدن آن اقدام کنید. خیلی‌ها فکر می‌کنند این زمان ۶ماه است، در قانون موجود هم روی ۶ماه زمان تاکید شده اما در عمل بیشتر از دو ماه نباید صبر کرد، چون چک زمانی برگشت خوردهه به حساب می‌آید که مراحل مربوط به آن به‌طور کامل توسط بانک طی شده باشد. بالا رفتن تعداد چک‌های برگشتی باعث شده بانک‌ها با تراکم مواجه باشند و در فرصت مقرر نتوانند این اقدامات را انجام دهند.

«به موجب ماده ۱۱ قانون صدور چک، مهلت شکایت کیفری علیه صادرکننده چک ۲ دوره ۶ ماهه است. منظور از این دو دوره، ابتدا حداکثر تا ۶ ماه پس از تاریخ صدور چک است که دارنده چک می‌تواند آن را برگشت‌زده و گواهی عدم‌پرداخت دریافت کند. پس  اگر در این مدت، دارنده چک آن را به بانک ارائه نداده و مقدمات شکایت را فراهم نکند، این مهلت از بین می‌رود و دیگر قابل تعقیب کیفری نیست».

در چه صورتی می توان چک را برگشت زد؟

اگر اشخاص با یکی از این موارد مانند نبودن وجه نقد یا کافی نبودن آن، صدور دستور عدم پرداخت وجه چک به بانک از طرف صاحب حساب، تنظیم چک به صورت نادرست از قبیل عدم مطابقت امضا، اختلاف در مندرجات چک و قلم خوردگی و نیز صدور چک از حساب مسدود مواجه شدند، می توانند چک را برگشت بزنند.

اگر چک کیفری باشد، می توان علاوه بر این که وجه چک را دریافت کرد، صاحب حساب (صادرکننده) را نیز به زندان انداخت. ولی اگر چک حقوقی باشد، فقط می توان وجه چک را دریافت کرد. قانون به صدور چک بلامحل به عنوان یک جرم نگاه کرده است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121406834

10دقیقه مشاوره حقوقی رایگان!