Search
Close this search box.
حکم تخلیه چیست؟ گروه حقوقی پرشیا

حکم تخلیه در چه صورت قانونی است؟

امتیاز دهید post
آنچه در این مطلب می‌خوانید

حکم تخلیه چیست؟ این حکم در چه صورت توسط مراجع قضایی یا دیگر مراجع صادر خواهد شد؟ مستاجر از چه حقوقی به عنوان یکی از طرفین دعوی برخوردار است؟ مالک در دفاع از ملک تصرف شده خود چه حقی دارد؟ در این مطلب از گروه حقوقی پرشیا به پاسخ این سوالات و توضیح کامل این موارد پرداخته ایم.

حکم تخلیه بر اساس قرارداد اجاره‌ نامه صورت می‌گیرد و از قراردادهایی است که رواج عام دارد. پیشنهاد ما این است که برای انجام روال قانونی مراحل حکم تخلیه از وکلای مجرب گروه حقوقی پرشیا، از جمله وکیل ملکی کمک بگیرید یا از مشاوره‌های آنلاین و حضوری این گروه بهره ببرید. در ادامه به جزئیات مفصل مسائل حقوقی در این زمینه خواهیم پرداخت؛ پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

تخلیه ملک چیست؟

تخلیه کردن به معنی خالی کردن است و حکم تخلیه به معنای برخورد قانونی است که مالک بتواند بدون هیچ بحث و جدلی از مستاجر خود بخواهد که مکان اجاره شده را خالی کند. اگر این خواسته مالک از مستاجر بر اساس قرارداد اجاره‌ نامه و طبق حکم قانونی باشد، امکان پذیر خواهد بود.

در عرف معمول این مساله مطرح است که زمانی که مستاجر موعد قراردادش به اتمام رسیده باشد، باید بدون هیچ برخورد و درگیری ملک را به موجر در صحت کامل تحویل دهد. اما معمولا فقط مساله اتمام مهلت قرارداد نیست که منجر به تخلیه ملک خواهد شد، بلکه یکسری قواعد قید شده در اجاره‌ نامه است که در صورت رعایت نشدن منجر به درخواست حکم تخلیه توسط مالک می‌شود.

 

اخذ و گرفتن حکم تخلیه - گروه حقوقی پرشیا
اخذ و گرفتن حکم تخلیه – گروه حقوقی پرشیا

دو شیوه اجرایی تخلیه ملک

تخلیه ملک مورد نظر به دو شیوه قابل اجرا است که در ادامه ذکر کرده‌ایم:

 • درخواست دستور تخلیه ملک
 • درخواست حکم تخلیه ملک

درخواست دستور تخلیه ملک از زبان گروه حقوقی پرشیا

درخواست تخلیه ملک با حکم برای تخلیه تفاوت دارد؛ دستور تخلیه ملک مسکونی زمانی صورت قانونی دارد که تاریخ قرارداد به پایان رسیده باشد و در این صورت است که می‌توان دستور تخلیه را صادر کرد که در این روش هم شرایط خاصی باید وجود داشته باشد.

شرایط لازم دستور تخلیه ملک :

 • ملکی که درخواست دستور تخلیه برای آن صادر می‌شود باید مسکونی بوده و در رابطه با ملک تجاری این دستور غیرقابل اجرا است.
 • قراردادی که مهلت آن تمام شده باشد، فقط در صورت اجاره، دستور تخلیه ممکن است و در سایر قراردادهای منعقد شده این امکان وجود ندارد.
 • قرارداد منعقد شده سند معمولی باشد و با سند رسمی این کار صورت نگرفته باشد؛ اگر سند قانونی و به رسمیت شناخته شده ملک قابل سکونت اجاره داده باشد، درخواست دستور تخلیه انجام نمی‌گیرد.
 • قرارداد نوشته شده مدت دار باشد.
 • اجاره نامه در دو رونوشت مقرر شده باشد.
 • مالک و مستاجر دو رونوشت را با امضای خود تاییدکرده باشند.
 • دو رونوشت تنظیم شده را دو شاهد عینی امضا کرده باشند.
 • مهلت قرارداد به پایان رسیده باشد.

تمامی این قوانین باید موجودیت داشته باشد که با مراجعه مالک به شورای حل اختلافی که ملک در حوزه خدمات دهی آن واقع شده است، دستور صدور تخلیه امکان پذیر است. نیاز به هیچ گونه نسخه نوشتاری برای انجام گرفتن دستور تخلیه وجود ندارد و در صورت وجود شرایطی که گفته شد و درخواست کتبی صاحب ملک به شورا پس از 7 روز اجرایی است.

چنانچه تا مدت زمان 3 روز اجاره کننده، ملک را خالی نکرده باشد دستور تخلیه در یک زمان مشخص به وسیله مامور قضایی قابل اجرا است.

 

درخواست حکم تخلیه

درخواست حکم تخلیه زمانی صورت می‌گیرد که موجر نتواند به شیوه توافقی و روابط دوستانه، اجاره نشین را وادار به تخلیه ملک (تجاری یا مسکونی) کند؛ پس مجبور است که برای درخواست صدور حکم تخلیه اقدام کند. به طور معمول این حکم توسط مراجع قضایی صادر خواهد شد ولی در رابطه با ملک مسکونی اجرایی شدن این حکم، توسط شورایی که محل اختلاف ملک قرار گرفته، صورت می‌گیرد.

زمان بررسی و اعلام حکم برای تخلیه بسیار بیشتر طول خواهد کشید تا توسط مراجع قضایی مورد بازبینی قرار گرفته، حکم صادر شده و درخواست اجرایی شدنش انجام گیرد. در قانون‌ گذاری حکم برای تخلیه در صورت لزوم، طرفین باید برای اعتراض به این حکم یا دفاع از آن حضور داشته باشند اما در دستور تخلیه چنین چیزی وجود ندارد.

 

صدور حکم تخلیه

صدور حکم تخلیه توسط چه دستگاهی انجام می‌گیرد؟

کوتاه‌ترین راه ممکن و میانبر برای صدور حکم تخلیه زمانی است که اگر سند ملک شما قانونی و رسمی بوده باشد، می‌توانید به دفتر اسناد رسمی، محل واقع شدن ملک مراجعه کرده و دیگر نیازی ندارید که به مراجع قضایی مراجعه کنید.

در صورتی که ملک مسکونی نبوده و تجاری باشد، قرارداد چه از نوع قانونی آن باشد و چه معمولی، برای رسیدگی به اینکه حکم برای تخلیه صادر شود، نیاز است که به مراجع قانونی و دادگاه مراجعه کنید. اگر در این زمینه اطلاع کافی ندارید و نیاز به کمک برای طی کردن این مراحل قانونی دارید، می‌توانید از طریق دفتر وکالت گروه حقوقی پرشیا و وکلای آن در این زمینه خصوصا در تهران، شمال تهران و نیاوران کمک بگیرید.

 

زمان صادر شدن حکم تخلیه

برای دریافت حکم تخلیه توسط مالک چه بر اساس مراجعه به مراجع قضایی یا شورای حل اختلاف باشد، باید شرایطی وجود داشته باشد تا بتوانید این حکم را به صورت رسمی و قانونی بگیرید.

از جمله موارد زیر:

 • خاتمه یافتن قرارداد اجاره نامه

اگر قرارداد اجاره شما به پایان رسیده باشد و تجدید نشده باشد، شما می‌توانید با حضور یافتن در شورای حل اختلاف محل خود این حکم را بگیرید.

 • پرداخت نشدن هزینه اجاره حداکثر سه ماه

اگر اجاره نشین حدود سه ماه ملبغ اجاره خود را پرداخت نکرده باشد، امکان دریافت حکم برای تخلیه وجود دارد. بر طبق قانون تصویب شده بعد از زمان تقریبی 10 روز، از سه ماهه که مستاجر اجاره خود را پرداخت نکند، به اجرا درآوردن این حکم به صورت قانونی امکان خواهد یافت. البته مستاجر می‌تواند بعد از دریافت حکم، مبلغ اجاره خود را پرداخت کند و حکم به حالت تعلیق در آید.

 • انتقال ملک توسط مستاجر به شخص دیگری

در صورتی که اجاره کننده ملک را بدون حق قانونی قید شده در قرارداد و بدون اطلاع موجر، را به فرد دیگری منتقل نماید، مالک قادر خواهد بود که برای دریافت این حکم به مراجع قانونی یا شورای حل اختلاف جهت پیگیری، مراجعه نماید.

 • استفاده نادرست و غیر قانونی از ملک

اگر مستاجر برای امور نادرست از ملک استفاده کندکه مشروعیت قانونی نداشته باشد یا اینکه از ملک اجاره کرده در مواردی که در قرارداد قید شده باشد استفاده نکند و قواعد منعقد شده در قرارداد را زیر پا گذارد، اجرایی شدن حکم تخلیه توسط مالک یک امر قطعی است.

 

اسنادی که برای دریافت حکم تخلیه نیاز است!

 • برگه دادخواست با توجه به نفرات طرفین دعوا با یک برگ اضافه
 • سند ملک
 • اجاره‌ نامه
 • مدارک شناسایی مالک
 • عملی شدن حکم تخلیه

با ارائه همه مدارک لازمی که گفته شد توسط مالک، او می‌تواند حکم را دریافت کند و بعد از زمان 24 ساعته، آن را به مستاجر خود اعلام کند. مستاجر باید بعد از 72 ساعت ملک اجاره شده را خالی کند و به موجر تحویل دهد. همچنین باید مالک مبلغ پیش پرداخت را به محض تخلیه به مستاجر بپردازد و قبض پرداخت شده را به مراجع قضایی تحویل دهد.

اگر هزینه پیش توسط مالک به مستاجر داده نشود، اجرایی شدن حکم غیر ممکن خواهد بود و همچنین مبلغی که توسط مستاجر به موجر پرداخت شده باشد که در قرارداد قید نشده است، این پول هم باید سرقفلی در نظر گرفته شود.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم که با تمامی قوانین اجرایی حکم تخلیه شما را آشنا کنیم و همه اقداماتی را که لازم است انجام دهید را برای شما بیان کرده‌ایم. با تمامی مطالبی که گفته شد حتما برای پیگیری کارهای تخلیه خود از یک وکیل ملکی مجرب کمک بگیرید.

گروه حقوقی پرشیا با بهره‌گیری از وکلای دارای تخصص در زمینه وکیل ملکی در تهران، شمال تهران، نیاوران و تجریش آماده ارائه خدمت به شما هستند. همچنین این مجموعه با بهره‌گیری از وکیل آنلاین و مشاوره‌های حقوقی شما را راهنمایی‌ خواهند کرد. با برقراری تماس با شماره تلفن‌های: 26852793-021 و 09122714725 آتش پیکر، می‌توانید اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121406834

10دقیقه مشاوره حقوقی رایگان!