* به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از خدمات وکالت غیر حضوری ، مشاوره تلفنی و گفتگوی آنلاین - تصویری ما استفاده نمایید. نکاتی پیرامون سهم الارث زوجه پس از فوت زوج و بلعکس | دفتر وکالت محمدمهدی آتش پیکر | وکیل پایه یک دادگستری | وکیل نیاوران تهران | بهترین وکیل منطقه ۱ تهران

نکاتی پیرامون سهم الارث زوجه پس از فوت زوج و بلعکس

چه اموالی را میتوان در دعاوی حقوقی توقیف کرد
آیا می دانید چه اموالی در دعوای حقوقی قابل توقیف هستند؟
بهمن ۲۷, ۱۳۹۷
عواقب عدم ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی
عواقب عدم ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی
بهمن ۲۸, ۱۳۹۷
نمایش همه

نکاتی پیرامون سهم الارث زوجه پس از فوت زوج و بلعکس

نکاتی پیرامون سهم الارث زوجه پس از فوت زوج و بلعکس

نکاتی پیرامون سهم الارث زوجه پس از فوت زوج و بلعکس

در صورتی که زوج فوت کند و تنها وارث وی زوجه اش باشد پس از پرداخت سهم الارث زوجه ، ما بقی اموال  به استناد مواد ۸۶۶ و ۹۴۹ قانون مدنی متعلق به حکومت اسلامی است.اما سوالی که در این زمینه ممکن است برای خیلی هاپیش بیاید این است که آیا باید فورا به حکومت اسلامی تحویل داده شود یا خیر؟به استناد ماده ی ۳۳۵:قانون امور حسبی به دستور دادستان مدیر ترکه تعیین میشود پس از پرداخت سهم الارث زوجه مابقی اموال به مدت ده سال نگهداری میشود چنانچه وارث دیگری از متوفی شناسایی نشد اموال به حکومت اسلامی تحویل می گردد و پس از گذشت این مدت ادعای حقی از کسی نسبت به ترکه پذیرفته نخواهد شد.

نکته ی دیگری که قابل توجه است این است که سهم الارث زوجه از شوهر در صورتی که مرد فرزند یا نوه داشته باشد یک هشتم و اگر مرد فرزندی نداشته باشد یک چهارم می شود  ملاک تعیین سهم الارث زوجه از شوهرش صرف وجود فرزند برای مرد می باشد هرچند این فرزند ناشی از مرد با زن دیگری اما موجب کسر سهم الارث زوجه فعلی خواهد شد.

نکته ی دیگر اینکه بعد از عقد، زن مالک تمام مهر می شود و میتواند آن را مطالبه کند ،در فرضی که زن فوت کند وارث او می توانند تمام مهر را از شوهرش مطالبه کنند و همچنین در صورت فوت شوهر ،زن می تواند به طرفیت وراث شوهر تمام مهر خود را مطالبه کند.

نکته ی دیگر این است که در صورتی که زوج فوت شود ورثه ی او به میزان سهم الارثشان هر کدام در قبال طلبکاران مسئول هستند  بنابر این اگر زوج فوت کند ورثه به میزان سهم الارثشان در برابر مهریه زوجه مسئول هستند.

نکته ی دیگر اینکه بعد از فوت زوجه امکان استرداد تمام جهزیه امکان پذیر نیست  چرا که جهزیه ما ترک زوجه محسوب و به نسبت سهم الارث تقسیم و سهم زوج  از آن کسر می گردد