Search
Close this search box.
وکیل ایرانی در استانبول

اعطای وکالت از خارج از کشور | وکیل ایرانی در استانبول

امتیاز دهید post
آنچه در این مطلب می‌خوانید

امور ایرانیان مقیم ترکیه

وکیل ایرانی در استانبول : چنانچه شما در خارج از ایران زندگی میکنید و نیازمند انجام اموری در کشور ایران هستید می بایست به شخص مورد اعتمادی در داخل کشور وکالت بدهید تا بتواند با استفاده از آن به عنوان وکیل شما در ایران اقدامات لازم را انجام دهد. دراین رابطه شما باید با مراحل اعطای وکالت از کشور محل اقامت خود آشنا باشید.

افرادی که از خارج از کشور وکالتنامه تنظیم می کنند دو دسته هستند:

1- ایرانیان مقیم خارج از کشور

2-اتباع خارجی مقیم خارج از کشور

در خصوص ایرانیان مقیم خارج از کشور:

امضاء موکل مندرج در وکالتنامه باید توسط سفارت یا کنسولگری ایران در کشور مبداء تصدیق گردد. و تصدیق امضاء سفارت یا کنسولگری مذکور به تایید وزارت امور خارجه ایران در ایران برسد. اگر وکالتنامه به زبان خارجی است ترجمه رسمی آن به زبان فارسی به تایید
اداره فنی قوه قضائیه برسد.

در خصوص اتباع خارجی مقیم خارج از کشور:

امضاء موکل مندرج در وکالتنامه می باید توسط مرجع رسمی تنظیم سند گواهی شود. مهر و امضاء مرجع صدور یا گواهی کننده امضاء موکل، توسط سفارت یا کنسولگری ایران در آن کشور تصدیق گردد. سپس تصدیق امضاء سفارت یا کنسولگری مذکور به تایید وزارت امور خارجه ایران در ایران برسد.اگر وکالتنامه به زبان خارجی باشد ترجمه رسمی به زبان فارسی اسناد اعم از وکالتنامه و سایر گواهی ها و مشخصات امضاء و مهر مندرج در متن و ظهر آن باید به تایید اداره فنی قوه قضائیه برسد.

پس از تائید وزارت امور خارجه و درج مهر بر روی آن، چنانچه متن وکالت نامه به زبان های غیرایرانی باشد، باید جهت ترجمه رسمی اوراق به دفاتر ترجمه رسمی اوراق قوه قضائیه نیز مراجعه و اوراق ترجمه گردد. بدیهی است با وکالت نامه به زبان اصلی، امکان طرح دعاوی حقوقی یا کیفری و یا دفاع در آنها و یا هرگونه استفاده در مراجع قضایی یا غیرقضایی، غیرممکن خواهد بود. چنانچه اوراق در کشور محل اعطای وکالت نیز ترجمه رسمی بشوند، در ایران پذیرفته نبوده و این امر تنها باید در داخل ایران توسط مترجمین رسمی قوه قضائیه صورت پذیرد.

در حال حاضر تنفیذ آرای خارجی در تهران، در شعبه 55 دادگاه حقوقی صورت می پذیرد. همچنین شعبی از دادگاه خانواده، جهت تنفیذ آرای خارجی در دعاوی خانوادگی نیز تخصیص داده شده است. در دعاوی خانواده شما می توانید کلیه حقوق مالی ناشی از عقد نکاح مانند: مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت و نفقه فرزندان را بدون حضور در ایران، با درج اختیارات اعطایی در وکالت نامه توسط وکیل پایه یک دادگستری تعقیب و دریافت نمایید. همچنین می توانید درخواست طلاق را مطرح و یا درصورت صدور دادنامه طلاق در خارج از ایران، دادنامه خارجی را در ایران تنفیذ نمایید. لازم به ذکر است بعضاً قضات محترم معتقد به طرح دادخواست طلاق مجدد با اختیارات موجود در قانون ایران و جاری شدن صیغه طلاق و ثبت آن در ایران، هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121406834

10دقیقه مشاوره حقوقی رایگان!