Search
Close this search box.
قرارداد شراکت کاری بین دو نفر

قرارداد شراکت کاری بین دو نفر

امتیاز دهید post
آنچه در این مطلب می‌خوانید

قرارداد شراکت کاری بین دو نفر با یکی کردن سرمایه مالی و تخصص دو یا چند نفر با قصد و نیت سودآوری، انعقاد می‌شود. برای شکل‌ گرفتن و منعقد شدن قراردادی که برای شراکت صورت می‌گیرد، به تعهد طرفین، مشخص کردن سرمایه و مهارت فرد که برای یک کار فراهم می‌آورند، احتیاج است.

قرارداد شراکت کاری بین دو نفر همانطور که از اسم آن مشخص است، از نوع قراردادهای قابل ذکر و معین شده در قانون مدنی است. شراکت منعقد شده دو فرد یا تعداد بیشتری با بهره بردن سهمی از مشارکت بوده و فراهم آوردن عواملی که برای این شراکت نیاز است از جمله سرمایه مالی یا تخصص که سهم الشرکه نیز بیان می‌‎شود، بین همه شرکا با قصد سودآوری، به طور برابر انجام می‌گیرد.

برای اینکه این‌گونه کارهای مشارکتی بتواند موفقانه صورت گیرد، احتیاج به بسیاری از عامل‌های ضروری دارد از جمله مهم‌ترین آنها سرمایه لازم حرفه و تخصص است؛ همه این عوامل در یک نفر وجود ندارد و احتیاج به کمک گرفتن از افراد دیگر است. پس با توجه به اصول این‌گونه کسب و کارهای گروهی، مقررات خاصی تعیین شده که جهت مشخص کردن نوع روابط و دوام آن صورت گرفته است.

در این مقاله به اهمیت و تعریف قرارداد شراکت کاری و انواع آن خواهیم پرداخت تا بیشتر با این شیوه درآمد زایی آشنا شوید. برای شروع مشارکت سعی کنید که از وکیل تنظیم قرارداد کمک بگیرید تا کارهای شراکتی شما به شکل درستی پیش برود.

از این رو گروه حقوقی پرشیا با برخورداری از مجموعه‌ای از وکلای مجرب، از جمله بهترین وکیل حقوقی برای تنظیم قرارداد، خدمت‌گزار مردم عزیز هستند. همچنین این گروه با ارائه مشاوره‌های حقوقی و خصوصی لازم در این زمینه به شما کمک فراوانی خواهند کرد.

 

با ما همراه باشید

 

قرارداد شراکت کاری بین دو نفر چگونه انجام می‌شود؟

قرارداد شراکت کاری بین دو نفر چگونه انجام می‌شود؟

قرارداد شراکت کاری بین دو نفر یا چند نفر، یک نوع از شیوه‌های کاری سودآور است که به وفور انجام می‌گیرد. این نوع از مشارکت‌ها با هدف کسب سود بسیار متداول و معمول شده است و افراد بی‌شماری هستند که به تنهایی از عهده سرمایه و انجام کارهای یک حرفه برنمی‌آیند، پس تصمیم می‌گیرند که با یک هدف مشترک و توافق شده، همدیگر را همراهی کنند.

برای انجام مشارکت کاری فقط سرمایه و پول مطرح نیست؛ بلکه تخصص، حرفه و تهیه مواد اولیه کار از موارد مهم دیگر برای راه‌ انداختن یک کسب و کار است. قرارداد شراکت در زیر مجموعه قرارداد شراکت‌های مدنی قرار می‌گیرد.

با استناد به ماده 571 قانونی مدنی در قرارداد مشارکت مدنی، دو  یا چندین شخص، سرمایه مالی، تخصص و مهارت خود را فراهم آورده تا یک کار مشارکتی به صورت موفق برای به دست آوردن سود وکسب درآمد انجام دهند؛ البته این نوع از شراکت بین افراد حقیقی و موسسه‌ها و شرکت‌های حقوقی انجام می‌شود.

با توجه به قرارداد شراکت کاری بین دو نفر یا چند نفر، به انواع قرارداد شراکت کاری را می‌توان اشاره کرد که در این قراردادها دو یا چند فرد تعهد می‌دهند و قبول مسئولیت می‌کنند که در یک زمان مشخص، با همدیگر در زمینه یک کار به توافق رسیده مشغول شوند.

در این‌گونه موارد، یک یا چند نفر پول کار را فراهم می‌کنند؛ شخص دیگر با مهارت و حرفه خود را وارد عمل می‌شود و ممکن است فرد دیگر مواد اولیه و محل کار را تهیه کند. بسیاری از موارد احکام قرارداد مشارکت در قانون مدنی بیان نشده و مشخص نشده است؛ اشخاص می‌توانند با توجه به ماده 10 قانون مدنی و با توجه به این قوانین، موقعیت صورت گرفتن یک قرارداد شراکتی را محیا کنند.

مشارکت در ساخت چیست؟

در این نوع مشارکت مدنی سازنده و مالک شریک خواهند شد و در آن مالک صاحب زمین بوده و سازنده سرمایه‌گذار و اقدام به ساخت‌وساز خواهد کرد. همچنین ممکن است در ساخت‌وساز نیز با هم مشارکت کنند؛ زیرا اموال موضوع اصلی قرارداد است اما در این قرارداد مشارکت مدنی چند نکته مهم وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان از اختلافات و مشکلات بعد از آن جلوگیری کرد:

• در نوشتن این نوع قرارداد تا حد امکان آن را شفاف و واضح بنویسید و از جملات ساده و روان استفاده شود.

• در متن قرارداد از الفاظ قانونی استفاده شود و همچنین باید بر روی الفاظ استفاده‌شده تسلط و اشراف داشت.

• پیش از امضای قرارداد یک بار سند مشارکت مدنی را به طور کامل از ابتدا به انتها خوانده و هر جای آن گنگ و نامفهوم بود در مورد آن توضیح بخواهید.

• هنگامی که طرف مقابل در مجلس عقد مشارکت مدنی وجود ندارد از امضا یک‌جانبه آن خودداری کرد و سعی کنید همزمان با هم قرارداد را امضاء کنید.

• شخص سازنده باید توانایی کار ساخت و ساز را داشته و قبلاً در این زمینه کار کرده باشد.

• در هنگام عقد مشارکت مدنی حتما وکیل شما در محل حضور داشته باشد و در صورت نبود وی قرارداد را برای او ارسال کرده، در صورت تایید وی آن را امضاء کنید.

• در صورت لزوم در هنگام عقد مشارکت مدنی از شهود آگاه و قابل دسترس استفاده کنیم.

• در سند مشارکت مدنی حضور مستمر و نظارت بر پروژه ساخت پیش‌بینی شود.

• زمان پایان ساخت پروژه تعیین شود و در صورت تخلف از این تاریخ تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.

• در مورد ممنوعیت واگذاری ساخت پروژه افراد دیگر در سند مشارکت مدنی تعیین تکلیف شود.

• در سند مشارکت مدنی حتماً مصالح به کار رفته در ساخت تعیین شود.

• در قرارداد مشارکت مدنی هزینه‌های جانبی همانند اشتراک برق، گاز، مالیات و … تعیین تکلیف شود.

 

نمونه قرارداد مشارکت در سرمایه‌ گذاری

نمونه قرارداد شراکت کاری بین دو نفر  در سرمایه ‌گذاری میان افراد حقیقی و حقوقی از مهم‌ترین اقداماتی‌ست که باید افرادی که می‌خواهند به صورت مشارکتی در فعالیت‌های تولیدی و بازرگانی شروع به شراکت کنند در نظر بگیرند. زیرا در این نوع از نمونه قرارداد مشارکت ، میزان سرمایه و هزینه‌ها و میزان مشارکت‌ها اهمیت بسیار زیادی برای طرفین دارد که در متن قرارداد کاری حتما باید به طور کامل و دقیق ذکر شود.

قرارداد مشارکت مدنی

قرارداد مشارکت مدنی قراردادی است که از طریق آن اشخاص حقیقی یا حقوقی سرمایه (مادی یا معنوی) خود را به صورت سهم الشرکه نقدی یا غیرنقدی تقویم کرده و به صورت مشاع و برای انجام کار معین در زمینه فعالیت‌های تولیدی، بازرگانی و خدماتی برای مدت محدود و به قصد انتفاع بکار می‌گیرند. به عبارتی ساده‌تر قرارداد مشارکت مدنی همان شکل مرسوم نمونه قرارداد مشارکت در کار و سرمایه است که به وسیله آن افراد سرمایه‌های خود را با هم تجمیع کرده و کسب‌وکاری راه می‌اندازند حال این سرمایه می‌تواند مادی باشد و یا به صورت ایده باشد.

قرارداد مشارکت مدنی با بانک

یکی دیگر از انواع مشارکت‌ مدنی، قرارداد شراکت کاری بین دو نفر مابین فرد متقاضی و بانک است. این نوع قرارداد یکی از رایج‌ترین نوع قرارداد مشارکت مدنی است. افرادی که بخواهند برای تقویت کار خود از طریق قرارداد مشارکت مدنی با بانک شراکت کنند باید اطلاعاتی همچون میزان سرمایه مورد نیاز، موضوع مشارکت، مدت مشارکت، هزینه و فروش، سهم سود پیشنهادی و همچنین وثیقه‌هایی برای حسن انجام کار را باید به بانک مربوطه تحویل نمایند.
بعد از این که شخص اطلاعات مورد نیاز را در اختیار بانک قرار داد. حال وظیفه بانک است که با بررسی اطلاعات دریافت شده میزان سرمایه مورد نیاز برای قرارداد مشارکت مدنی، سهم شریک و بانک، نسبت سود شریک و بانک با رعایت کلیه ضوابط قوانین حاکم بر بانک مربوطه و در صورت داشتن صرفه اقتصادی اقدام به انعقاد قرارداد با شریک خود بکند.
بانک می‌تواند نظارت بر کیفیت جذب سرمایه و برگشت آن را برای بانک در نظر بگیرد. در پایان هر سال مالی سود حاصل از شراکت توسط بانک و شریک خود تقسیم می‌شود. البته این سود به تناسب سرمایه بین هر دو تقسیم می‌شود

قرارداد مشارکت مدنی خصوصی

نوع سوم از مشارکت‌های مدنی، مشارکت مدنی خصوصی است. این قرارداد بین مالک و عامل منعقد می‌شود که طرف اول قرارداد را مالک و طرف دوم را عامل گویند.
سرمایه این نوع مشارکت مدنی به صورت مساوی از طریق طرفین تامین می‌شود. مالک باید شش دانگ کامل ملک خود را بدون دریافت هیچ مبلغی در اختیار این قرارداد طبق زمان مشخص شده در آن قرار دهد. عامل به عنوان مدیریت داخلی این مشارکت مدنی در نظر گرفته خواهد شد و بابت مدیریت خود هیچ نوع حقوق و مزایایی را دریافت نخواهد کرد.
در پایان قرارداد مشارکت مدنی خصوصی طرفین می‌توانند نسبت به تمدید آن به توافق برسند. در نوع قرارداد باید زیانهای ناشی از بحران اقتصادی بر اساس سهمیه سرمایه محاسبه می‌شود. لازم به ذکر است مالک می‌تواند به صورت شخصی یا دادن وکالت به وکیل قانونی خود بر روند اجرای قرارداد نظارت کند.

 

لازمه قرارداد شراکت کاری بین دو نفر

لازمه قرارداد شراکت کاری بین دو نفر

قرارداد شراکت از هر نوع آن که باشد، بین دو یا چند نفر با توجه به شرایط و موقعیتی صورتی می‌گیرد که به موجب آن با در نظر گرفتن شرایط صحت معامله است و در قانون مدنی به طور مشخص تمامی موارد آن ذکر شده است که با استناد به ماده 190 قانون مدنی برای اینکه صحت در هر معامله ایجاد شود، وجود شرایط که ذکر خواهیم کرد، ضرورت دارد:

  • هدف و موافقت طرفین معامله: برای منعقد کردن قرارداد مشارکت مدنی و قرارداد شراکت کاری بین دو نفر با توافق طرفین معامله انجام می‌گیرد و نباید برای مشارکت کردن افراد هیچ زور و پافشاری در کار باشد؛ چون بی‌میلی یکی از طرفین باعث نافذ نبودن معامله شده و فشار آوردن به فردی برای مشارکت در قرارداد موجب فسخ قرارداد مشارکتی خواهد شد.
  • متناسب بودن هر طرف معامله: برای ایجاد یک شراکت مناسب و سودآور، همه شرکا باید اهل باشند و قرارداد صورت گرفته با صغار، دچار زوال عقلی و… اعتبار شراکت را زیر سوال می‌برد.
  • معین سهم هر فرد در معامله: در قرارداد شراکت کاری بین دو نفر یا چند نفر، باید تعیین شود که هر شخص قرار است چه سرمایه‌ای وارد کار مشترک خود کند و به چه میزان؟
  • قابل قبول بودن نیت معامله: برای پیشرفت قرارداد مشارکت باید سمت و سوی کار شراکتی، دارای پذیرش قانونی باشد؛ به عنوان نمونه سرمایه کردن برای کاری نباشد که مخالف قانون است.

 

سخن پایانی

در این مقاله به تمامی موارد قرارداد شراکت کاری بین دو نفر یا چند نفر پرداختیم و انواع قراردادهای شراکتی را بیان کردیم و شرایطی که ایجاب می‌کند تا یک مشارکت به صورت موفق و سودآور ایجاد شود را به طور مفصل توضیح دادیم تا شما به درستی همه جوانب مشارکت مدنی و پذیرفته شده از سوی قانون را به روشنی دریابید و بتوانید با آگاهی به مشارکت خود بپردازید.

همه مطالب گفته شده برای شما کفایت نمی‌کند و حتما قبل از اینکه برای مشارکت با کسی اقدام کنید از وکیل تنظیم قرارداد کمک بگیرید؛ وظیفه وکیل مذکور سروسامان دادن به کار مشارکتی شما، جهت سودآوری بیشتر و مناسب با ضوابط قانونی است. وکیل تنظیم قرارداد به شما کمک خواهد کرد که بتوانید روابط کاری خود را تا زمان سوددهی به طور مثبت حفظ کنید.

گروه حقوقی پرشیا در دفتر وکالت شمال تهران با بهره‌مندی از مجموعه‌ای از وکلای متخصص و مجرب، از جمله وکیل تنظیم قرارداد به شما کمک خواهد کرد که کارهای شراکتی خود را بهتر پیش ببرید. همچنین این گروه با ارائه مشاوره‌های حقوقی و خصوصی در این زمینه، راهنمایی‌های لازم را به شما خواهد داد. ضمن اینکه از طریق تماس با شماره‌های تلفن: 26852793-021 / همراه: 09122714725 آتش‌پیکر نیز می‌توانید اطلاعات حقوقی را از این گروه کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121406834

10دقیقه مشاوره حقوقی رایگان!