Search
Close this search box.
جرم انتقال مال غیر

جرم انتقال مال غیر

امتیاز دهید post
آنچه در این مطلب می‌خوانید

انتقال مال غیر یعنی فردی بدون اینکه مالک مال باشد، اقدام به انتقال آن کند. در این صورت کار او غیرقانونی بوده و متهم خواهد شد. این فرد در واقع قصد دارد با انتقال یا فروش اموال فرد دیگر سبب شود تا مالک اصلی ضرر کرده و تمامی دارایی خود را از دست بدهد و خود به درآمد و سود بالایی برسد. می‌توان بیان کرد که انجام این کار از نظر قانونی نیز کار بسیار نادرست بوده و بهتر است تا از انجام آن کار دوری کنید.

در این حالت فرد سودجو خود را به‌ عنوان مالک به مشتریان معرفی می‌کند و از این طریق سعی در جمع‌ آوری مشتری دارد. او با این کار در حقیقت حق مالک اصلی را ضایع کرده و سبب آسیب رساندن به او خواهد شد.

 

با ما همراه باشید

 

انتقال مال غیر

انتقال مال غیر چیست؟

انتقال مال غیر به این معناست که فردی بدون اجازه و اطلاع مالک، اقدام به فروش اموال او کند. در این حالت فرد مشتری برای اموال پیدا می‌کند و با معرفی کردن خود به‌ عنوان صاحب مال از این طریق، اموال را به‌ صورت غیرقانونی به فروش می‌رساند. فروشنده با انجام این کار نادرست از نظر قانون مجرم شناخته خواهد شد و مجازاتی خواهد داشت. جرم انتقال مال غیر جزو جرایم علیه مال به شمار می‌رود.

انتقال مال غیر از جمله جرائمی است که در آن فروشنده علاوه بر ضرر رساندن و ضایع کردن حق‌ و حقوق مالک، به نظم، امنیت و حق‌ و حقوق عمومی جامعه نیز آسیب وارد می‌کند.

 

مجازات انتقال مال غیر

انتقال یا فروش مال غیر امروزه به یکی از امور پرطرفدار افراد سودجو تبدیل شده که از این راه قصد در کسب درآمد و سود بالایی دارند. ولی همان‌طور که گفتیم امروز، فردایی نیز خواهد داشت و فرد باید بداند که انجام این کار او اشتباه است. در واقع فرد فروشنده مال غیر، مرتکب جرم شده و مجازاتی در پیش رو خواهد داشت. مجازات این جرم به شرح ذیل هستند:

  • به حبس 1 الی 7 سال محکوم خواهد شد.
  • مجبور به پرداخت نمودن جریمه نقدی است که این جریمه باید قیمتی معادل اموال به فروش رفته داشته باشد.
  • در صورتی‌ که جزو کارمندان دولت بوده باشد، تا ابد از کارکردن در این مکان‌ها انفصال خواهد یافت. یعنی دیگر حق کارکردن در امور دولتی را نخواهد داشت.

توجه داشته باشید که اگر فرد خریدار مال نیز از این موضوع اطلاعی داشته باشد، او نیز مجرم است و به مجازاتی محکوم خواهد شد.

 

انتقال مال غیر با سند عادی

انتقال مال غیر با سند عادی از جمله شیوه افراد کلاهبردار است که با این کار قصد دارند زیرآبی رفته و قانون را دور بزنند. در انتقال مال غیر با سند عادی، فرد فروشنده قصد دارد تا با سندی اعم از قولنامه یا بیع‌نامه روال انتقال را انجام دهد. در قانون در صورت انجام این کار با سند عادی افراد متداخل در آن اعم از فروشنده، خریدار و حتی مالک اصلی مجرم هستند و مجازاتی در برخواهند داشت. در ادامه به بررسی افراد دخالت کننده در انتقال مال غیر با سند عادی می‌پردازیم:

 

مجازات فروشنده

فرد فروشنده در این نوع انتقال کلاهبردار شناخته می‌شود و به حبس 1 الی 7، پرداخت جریمه نقدی و باز پس دادن مال محکوم خواهد شد.

 

مجازات خریدار

اگر خریدار آگاه باشد که فروشنده مالک اصلی اموال نیست و با این حال هنوز قصد خریداری مال را داشته باشد، در این صورت مجازات او همانند فروشنده حبس 1 الی 7 سال، پرداخت جریمه نقدی تعیین شده و برگشت دادن مال می‌باشد.

 

مجازات مالک اصلی

در صورتی‌ که مالک از وقوع و انجام معامله باخبر شده باشد تا یک ماه مهلت دارد که به اداره ثبت اسناد یا هرکدام از دفاتر دولتی مراجعه کرده و خود را مالک مال به فروش رفته معرفی نماید. اگر مالک پس از اطلاع یافتن از ماجرا این کار را انجام نداده باشد، او نیز همانند فروشنده و خریدار مجرم شمرده خواهد شد.

وکیل حقوقی و وکیل خانواده همیشه و در همه حال آماده خدمت‌ رسانی به شما عزیزان هستند و شما می‌توانید از این موضوع به نفع خود استفاده کرده و اطلاعات خوبی را از مشورت با آنان حاصل کنید.

 

عناصر جرم انتقال مال غیر

انتقال یا فروش مال غیر عناصری را در بر دارد که از این طریق خواهید توانست تا جرم انجام شده را در محضر دادگاه اثبات کنید. عناصر جرم انتقال مال غیر به سه دسته گروه‌ بندی شده است که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

 

عنصر قانونی

فردی که بخواهد مال غیری را برای کسب سود بالا به سایر افراد انتقال دهد درحالی‌که می‌داند این اموال جزو مال غیر به‌ حساب می‌آید، قانون او را مجرم شناخته و مجازات خواهد کرد. همچنین طبق مطالب بالا اگر انتقال گیرنده به این موضوع آگاه باشد و با این حال اموال را خریداری کند او نیز مجرم است. نکته آخر اینکه مالک اصلی نیز در صورتی‌ که تا از موضوع باخبر شود تا 1 ماه اجازه شکایت و اعلام ماجرا را دارا است ولی در صورتی که اقدام به هیچ کاری نکرد باشد، او نیز همانند انتقال دهنده و انتقال گیرنده متهم شناخته خواهد شد.

 

عنصر مادی

عنصر مادی در انتقال مال غیر نیز به معنای فروش مال غیر یا هرگونه عمل و معامله‌ای است که درنهایت سبب انتقال یا همان فروش مال غیر به افراد دیگری شود.

 

عنصر معنوی

عنصر معنوی به این معناست که انتقال دهنده نیت و قصد نادرستی دارد و با این روش می‌خواهد به مالک اصلی ضرر و آسیب برساند.

 

چگونه می توان جرم انتقال مال غیر را اثبات کرد؟

اثبات جرم مال غیر یکی از موضوعات مهمی است که افراد با آن درگیر هستند. پس از آگاه شدن از جرم و مجازات افراد، زمان این است که بدانیم به چه روشی می‌توانیم جرم را اثبات کرده و متهمین را مجازات کنیم؟ برای این کار چندین روش وجود دارد که شما می‌توانید با پیدا کردن مدارکاتی از این‌ قبیل روند پرونده خود را سریعاً پیش ببرید. مسئله مهم در اثبات جرمی، در دست ‌داشتن مدارک و شواهد معتبر است. در ادامه به چگونگی اثبات جرم می‌پردازیم:

 

اعتراف کردن فرد مجرم

اعتراف کردن فرد مجرم یکی از بهترین روش‌ها برای ثابت کردن جرم است؛ در این روش فرد با زبان خود اعلام به مجرمیت خود می‌کند. البته نکته مهم این است که در صورت اعتراف به جرم، دیگر هیچ راه فراری برای او باقی نخواهد ماند و مجبور به پیروی از قانون خواهد بود.

 

پیدا کردن شهود ماجرا و شهادت آن‌ها در دادگاه

پیدا کردن شواهد نیز می‌تواند در اثبات پرونده نقش خوبی داشته باشد. شواهد باید با حاضر شدن در دادگاه به‌ عنوان شاهد، هر آنچه که از ماجرا دیده‌ و می‌دانند را با راستگویی هر چه تمام‌ بیان کنند.

 

دانش قاضی

در این حال قاضی قادر است تا بر طبق مدارکات و شواهدی که در پرونده موجود است، بر اساس دانش و علم خود تصمیم به چگونگی حکم و مجازات متهمین می‌گیرد.

این سه مورد بهترین و مؤثرترین روش‌ها برای اثبات جرم در محضر دادگاه هستند که می‌توانند به شما در موفقیت و جلوتر رفتن پرونده کمک کنند.

 

برای آشنا شدن با شرایط فروش مال غیر و نحوه صدور حکم مجرم، می‌توانید به صفحه شرایط و جرم فروش مال غیر مراجعه کنید.

 

تکلیف خریدار مال غیر چیست؟

شاید برای شما هم سؤالی راجع به اینکه تکلیف خریدار مال غیر چیست، پیش‌ آمده باشد. خریدار مال غیر نیز همانند فروشنده نقش بسزایی در انجام این معامله دارا است. برای اطلاع از اینکه تکلیف خریدار مال غیر چیست، لازم به بیان است که این فرد در صورتی‌ که اطلاع داشته باشد مالی که قصد خریدش را دارد مال غیر است، مجرم به شمار می‌رود.

ولی اگر از این موضوع هیچ‌ گونه اطلاع و خبری نداشته باشد و پس از انجام معامله از آن مطلع شود، باید سریعاً مالک را پیدا کرده و مال خریده شده را به مالک اصلی برگشت دهد. خریدار با این کار خود نیت و قصد خوب خود را به مالک اثبات خواهد کرد که ممکن است انجام این کار سبب صرف‌نظر مالک از شکایت علیه شما شود.

 

آیا جرم انتقال مال غیر قابل بخشش است؟

خیر؛ جرم انتقال یا فروش مال غیر از جمله جرایمی است که به‌ هیچ‌ وجه قابل بخشش نمی‌باشد و طبق قانون مجرمان حتماً باید مورد مجازات قرار بگیرند تا از این راه از کار نادرست خود پشیمان شوند.

 

وکیل متخصص در زمینه انتقال مال غیر

وکلای بسیاری در زمینه انتقال و فروش مال غیر فعالیت دارند و می‌توانند به شما مشورت‌های خوبی ارائه دهند. پیدا کردن وکیل این‌چنینی می‌تواند به شما بسیار کمک کننده باشد. با استفاده از این راه خواهید توانست تا پرونده خود را در مدت زمان کمی جلو برده و در آن موفقیت بزرگی به‌ دست بیاورید.

 

سخن پایانی

انتقال یا فروش مال غیر به این معناست که انتقال دهنده مال بدون اطلاع مالک و حتی بدون داشتن مجوز و مدرک قانونی اقدام به فروش اموال او کند. در این صورت انتقال دهنده موظف به قبول جرم و مجازات خود است. در این حال نه‌ تنها انتقال دهنده، بلکه انتقال گیرنده و حتی مالک نیز در صورت برخورداری از مطالبی که در بالا گفته شد باشند، مجرم خواهند بود.

در صورت داشتن هرگونه سؤال یا مشکلی درمورد انتقال مال غیر می‌توانید از گروه حقوقی پرشیا در دفتر وکالت شمال تهران کمک بگیرید و با مشورت گرفتن از وکلای حقوقی و خانواده، برای سؤالات خود پاسخی مناسب پیدا کنید. همچنین قادر هستید تا با تماس گرفتن با شماره‌ تلفن‌های 26852793-021 / 091222714725 از مشاوره تلفنی برخوردار شوید.

امیدواریم از مطالب بیان شده لذت برده باشید و توانسته مطالب خوبی راجع به انتقال مال غیر در اختیارتان قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121406834

10دقیقه مشاوره حقوقی رایگان!