Search
Close this search box.
وکیل در جرایم اقتصادی

وکیل در جرایم اقتصادی

امتیاز دهید post
آنچه در این مطلب می‌خوانید

وکیل در جرایم اقتصادی: جرایم اقتصادی بر خلاف دیگر جرایمی که وجود دارد؛ بر روی اقتصاد جامعه تاثیر می‌گذارد. این بدین معنی است که اعمال و نتیجه این جرم ها نه تنها بر روی افراد خاص بلکه بر روی عموم مردم تاثیر منفی می‌گذارد، با این تفاسیر تنها کسانی می‌توانند در جامعه(اقتصاد،سیاست، اجتماع و…) تغییر ایجاد کنند که دارای قدرت و نفوذ بالایی باشند. لذا برای جلوگیری و یا شکایت از این دسته از افراد حتما باید از طریق بهترین وکیل متخصص در جرایم اقتصادی اقدام به پیگیری و ثبت دادخواست شود.

برای انتخاب و یا دریافت مشاوره از بهترین وکیل در جرایم اقتصادی می‌توانید با وکلای گروه حقوقی پرشیا در دفتر وکالت نیاوران در ارتباط باشید.

 

جرایم اقتصادی چیست؟ وکیل جرایم اقتصادی

جرایم اقتصادی چیست؟

جرایم اقتصادی به جرایمی گفته می‌شود که اعمال و جرم هایی که در آن صورت می‌گیرد، نظام اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ به طوری که باعث ایجاد بی‌ثباتی و آشوب در نظام اقتصادی کشور می‌شوند.

کسانی که مرتکب این جرایم می‌شوند، افرادی با تجربه، با نفوذ و ثروت مندی هستند که قالبا پست و سمت مهمی در ارگان های دولتی کشور دارند و یا اگر خود سمتی نداشته باشند با استفاده از قدرت و نفوذ خود در این سازمان ها تغییرات ایجاد می‌کنند و یا در تصمیم گیری های مهم دخالت می‌کنند.

این خود بدین معناست که این مجرمان، افراد عادی نبوده و با جزئیات کار آشنا هستند. به همین علت در صورت موفقیت به ارتکاب جرم، مبالغ هنگفت و سود های نجومی کسب می‌کنند.

 

ویژگی های جرایم اقتصادی - گروه حقوقی پرشیا

ویژگی های جرایم اقتصادی

از آنجایی که جرایم اقتصادی در ابعاد گسترده انجام می‌شود. برای شناخت ویژگی های آن حتما باید از وکیل متخصص در جرایم اقتصادی کمک بگیرید. از دیگر نمونه های جرایم اقتصادی می‌توان به جرایم مربوط به کسب و کار اشاره کرد که در زیر مجموعه جرایم اقتصادی مورد قضاوت قرار می‌گیرد.

از آنجایی که این جرایم توسط افرادی که دارای قدرت سیاسی و اجتماعی هستند و در ابعاد بزرگ در قالب اجتماعی صورت می‌گیرد. تاثیر آن می‌تواند به صورت مستقیم و غیر مستقیم به افراد آسیب بزند. مهم ترین ویژگی های این نوع جرایم به شرح زیر است:

 1. هدف مجرمین کسب سود های هنگفت است پس به سراغ فعالیت هایی حرفه ایی در قالب فعالیت های تجاری و اقتصادی که دارای مانور مالی بالا هستند می‌روند.
 2. مجرمین به صورت دقیق، هماهنگ و سازمان یافته عمل می‌کنند.
 3. رفتار مجرمین در قالب فعالیت های فنی و صنعتی، تجاری و به صورت کاملا حرفه ایی و در قالب قانون انجام می‌‍شود.
 4. این نوع جرایم به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر افراد تاثیر می‌گذارد.

 

آثار جرایم اقتصادی

جرایم اقتصادی به دلیل این که در ابعاد وسیع انجام می‌شود علاوه بر آسیب به افراد خاصی که با مجرمین مراوده و همکاری داشته اند(چه به صورت عمدی و یا حتی غیر عمد)، به دیگر افراد جامعه نیز تاثیر منفی می‌گذارد. چون باعث ایجاد اختلال و بی نظمی در اقتصاد جامعه می‌شود.

به دلیل این که مجرمین اقتصادی دارای قدرت و ثروت زیادی هستند و موقعیت و جایگاه بالایی در اجتماع دارند دارایی های نامشروع بدست آورده را با درآمد های قانونی که دریافت می‌کنند یکی می‌کنند و از این طریق هزینه های تولید خود را کاهش می‌دهند و در آخر باعث آسیب مالی و ضرر های شدیدی در حوضه فعالیت خود می‌شوند. این جرم با تاثیرات منفی و مخرب خود باعث ایجاد کاهش و کسری بودجه شدید در کشور ها،خصوصا کشور های در حال توسعه می‌شوند. و نتیجه این کسری بودجه‌‌‌، کاهش قدرت دولت در سیاست گذاری های اقتصادی کشور می‌شود.

 

انواع جرایم اقتصادی 

جرایم اقتصادی در انواع گسترده انجام می شود. به طور کلی در هرجایی که تراکم پول و دارایی وجود داشته باشد؛ این نوع جرایم رخ می‌دهند. موارد زیر نمونه جرایم اقتصادی هستند که برخی از آن ها در سازمان های مخصوص و دیگر موارد در تمامی شرایط قابلیت رخ دادن دارند.

جرایمی که با قدرت نفوذ افراد در سازمان ها و ایجاد اختلال در آن صورت می‌گیرد:

 1. پولشویی
 2. اختلاس
 3. ارتشا
 4. قاچاق ارز و کالا
 5. رانت خواری
 6. کلاهبرداری در ارقام کلان اقتصادی
 7. اخلال در امورگمرکی

جرایمی که مجرمین در شرایط مختلف نیز قادر به انجام هستند:

 1. فرار مالیاتی
 2. احتکار
 3. جعل اسکناس
 4. اشیا عتیقه و آثار باستانی
 5. قاچاق آثار باستانی
 6. اخلال در صادرات و واردات

از جمله جرایمی که افراد مجرم از طریق آن اقدام به دزدی در ارقام کلان اقتصادی می‌کنند، کلاهبرداری است که به صورت کاملا حرفه ایی در قالب قانون ولی برای اهداف شخصی انجام می‌شود. در جرایم اقتصادی کلان از وکیل جرایم اقتصادی، ولی برای کلاهبرداری های خرد و شخصی از وکیل کلاهبرداری برای احقاق حق در دادگاه کیفری استفاده می‌شود.

 

وکیل در جرایم اقتصادی کیست؟

وکیل در جرایم اقتصادی: به وکیلی که در حوزه های جرایم مالی (پولی و بانکی) فعالیت می‌کند و شناخت کافی از قوانین گسترده و پیچیده امور مهم مالی (امور پولی و امور بانکی) دارد، وکیل در جرایم اقتصادی می‌گویند.

وکیل در جرایم اقتصادی خوب کسی است که در تمامی امور تجربه و آگاهی کامل داشته باشد. از آنجایی که این جرایم در ابعاد بزرگ انجام می‌شوند و افرادی که این جرایم را انجام می‌دهند به صورت حرفه ای و دقیق تمامی جزئیات و راهکار های فرار و یا توجیه قانونی امر را بررسی می‌کنند؛ لذا شناسایی و پیگرد آن بسیار دشوار است و نیازمند هوش و تجربه ی بالا می‌باشد. به همین دلیل باید از طریق بهترین وکیل متخصص در جرایم اقتصادی مورد پیگیری قرار بگیرد.

 

جهت اخذ مشاوره امور مالی از بهترین وکیل در جرایم اقتصادی نیاوران، می‌توانید با گروه حقوقی پرشیا در تماس باشید: تلفن : 26852793-021   /   همراه : 09122714725 آتش پیکر

 

 

تفاوت جرایم اقتصادی و جرایم مالی

جرایم اقتصادی و مالی کاملا با یک دیگر تفاوت دارند.. جرایم مالی در اموال دولتی مانند: صندوق و خرانه ذخیره دارایی های دولت صورت می‌پذیرد این صندوق ها سرمایه های عموم مردم و یا بخش خصوصی را در بر می‌گیرند؛ اما جرایم اقتصادی به صورت کلی سیستم اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد و نتیجه ی آن آسیب به نظام پولی و بانکی کشور است.

 

جهت اخذ مشاوره امور مالی از بهترین وکیل در جرایم اقتصادی شمال تهران، می‌توانید با گروه حقوقی پرشیا در تماس باشید: تلفن : 26852793-021   /   همراه : 09122714725 آتش پیکر

 

مجازات جرایم اقتصادی

مجازات جرایم اقتصادی چیست؟

قوانین در خصوص مجازات مجرمین در کشور های مختلف متفاوت است؛ در کشور ایران طبق ماده 286 مجازات اسلامی فساد اقتصادی و ارتکاب به جرایم اقتصادی به دلیل ایجاد آسیب و اختلال در جامعه، مجرم به نام مفسد فی الارض به اعدام محکوم می‌شود. ولی اگر حکم مجرم غیر از این باشد محکومیت وی بسته نوع جرم و تشخیص قاضی به پرداخت جزای نقدی، حبس و شلاق محکوم می‌شود.

در صورتی که حکم مجرم غیر از مفسد فی الارض باشد؛ قاضی با بررسی چگونگی انجام جرم اقتصادی، وضعیت فردی و خانوادگی و یا وضعیت اجتماعی، تاثیرات و زیان هایی که نتیجه جرم بر جای گذاشته است؛ برای فرد محکومیت از نوع درجه 1 که بالای 25 سال حبس، مصادره اموال و پرداخت جزای نقدی بیش از 100ملیون تومان و محکومیت درجه 8 حبس به مدت 3ماه و پرداخت جزای نقدی تا سقف 1 ملیون تومان و تا 10 ضربه شلاق برای مجرم حکم صادر می‌شود.

طبق ماده 36 قانون مجازات اسلامی قوه قضائیه موظف است اگر محکومیت مجرم به طور قطع اختلای و یا تبانی صادر شده و مبلغ آن بالای 10 میلیارد ریال باشد محکومیت مجرم را به صورت رسانه ای در معرض دید و آگاهی همگان قرار دهد تا مردم از شرایط و حکم مجرم آگاه شوند.

 

معیارهای انتخاب بهترین وکیل جرایم اقتصادی؟

بهترین وکیل در جرایم اقتصادی کسی است که دارای مهارت، تجربه، و شناخت کافی از جزئیات جرایم اقتصادی دارد ولی برای انتخاب بهترین وکیل متخصص در جرایم اقتصادی باید معیار های زیر در انتخاب وی صادق باشد:

 1. رزومه قابل قبول و فعالیت در زمینه جرایم اقتصادی داشته باشد.
 2. مهارت های وکیل در مراحل اولیه از تنظیم دادخواست تا لایحه های بعدی و تا زمانی که وظایف وی تاثیر می‌گذارد بی نقص و عالی باشد.
 3. از مهم ترین موضوعات و ویژگی های وکیل است که باید اعتبار و شهرت وی در سطح بالا و عالی باشد.
 4. وکیل باید فردی رازدار و امانت دار باشد و اطلاعات حقوقی و مالی موکل خود را فاش نکند.

 

نکته مهم:

نکته مهمی که قوه قضائیه در خصوص شرایط متهمین در نظر گرفته است؛ محدودیت قبول کردن وکالت برای آن ها است. طبق لایحه ای که تصویب شده است متهمینی که قرار است در دادگاه کیفری در خصوص جرایم اقتصادی آن ها قضاوت شود؛ فقط می توانند از لیست 20 نفری از وکلایی که قوه قضائیه مشخص می‌کند موکل خود را انتخاب کنند. این محدودیت برای افراد شاکی صدق نمی‌کند.

 

بهترین وکیل جرایم اقتصادی در شمال تهران

همانطور که در توضیحات فوق به جرایم اقتصادی، انواع و ویژگی های آن اشاره شد، دریافتیم که جرایم اقتصادی بسیار پیچیده و مشکل هستند و مجرمین این امر افرادی هستند که به بهترین نحو این جرم ها را در سایه ی قانون انجام داده اند و خود این افراد دارای نفوذ و قدرت بالایی در سازمان ها و یا ادارات هستند. لذا درگیر شدن با این مجرمین باید با تجربه و آگاهی کامل باشد.

یکی از دلایل مهمی که دادگاه برای رسیدگی به این جرایم، انتخاب وکیل را برای فرد مجرم محدود می‌کند. موضوع قدرت و نفوذ این افراد است. به همین دلیل وکلایی را انتخاب می‌کند که مورد تایید دادگاه بوده و قدرت افراد مجرم بر روی اعمال آن ها تاثیر نگذارد.

برای شاکی روند متفاوت است و این محدودیت انتخاب وکیل، تحت عنوان وکیل در جرایم اقتصادی وجود ندارد. لذا باید از طریق باتجربه ترین و بهترین وکیل در جرایم اقتصادی اقدام به شکایت و طرح دادخواست کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121406834

10دقیقه مشاوره حقوقی رایگان!