Search
Close this search box.
وکیل دعاوی مربوط به چک

وکالت در تاخیر تادیه چک

امتیاز دهید post
آنچه در این مطلب می‌خوانید
چکککککک
چک

وکالت در تاخیر تادیه چک

براساس قانون (حقوق) تجارت در سه زمان می‌توان خسارت تاخیر تادیه را مطالبه کرد که اولین مرحله از آن از تاریخ سر رسید چک است.
بحث پرداخت چک و تاخیر در وصول آن یکی از مشکلات استفاده‌کنندگان از چک است، به همین منظور در حقوق تجارت عنوان شده که خسارت تاخیر تادیه در سه مرحله قابل مطالبه است:
از تاریخ سر رسید چک
بعضی از محاکم با صدور این حکم به قانون استفساریه تبصره الحاقی به ماده ۲ قانون اصلاح موادی از قانون صدور چک مصوب ۱۳۷۶ مجمع تشخیص مجمع استناد می‌کنند.
از تاریخ برگشت خوردن چک
در توجیه این حکم می‌توان با توجه به اصل عدم تعلق خسارت تاخیر تادیه، از تاریخ برگشت زدن چک، مطالبه جهت تامین ملاک ماده ۵۲۲ آیین دادرسی مدنی را لازم دانست.
از تاریخ تقدیم دادخواست
با همان دلیل بند قبلی با این تفاوت که مطالبه از دادگاه را شرط می‌داند.
به نظر می‌رسد با توجه به اصل عدم تعلق خسارت تاخیر تادیه و لازم بودن مطالبه جهت تعلق آن فارغ از اینکه اصل طلب چک است وصف چک بودن اصل طلب، مجوزی برای تعلق خسارت خارج از موارد مصرح قانونی محسوب نمی‌شود و دلایل گروه اول نیز موجه نیست چرا که منظور مجمع در اینجا از تاریخ سر رسید، منصرف به اغلب موارد است که در سر رسید چک معمولا مطالبه نیز صورت می‌گیرد نه مطلق موارد چرا که اگر قائل بر آن باشیم مورد خلاف عدالت است که بر فرض مثال دارنده در حالی که وجه در نزد بانک موجود بوده است از وصول امتناع کرده باشد و بعدا بتواند خسارت ناشی از عدم وصول را نیز دریافت کند.
بر اساس ماده واحده ـ منظور از عبارت «کلیه خسارات و هزینه های وارد شده» مذکور در تبصره الحاقی به ماده ۲ قانون اصلاح موادی از قانون صدور چک مصوب ۱۰ ۳ ۱۳۷۶ مجمع تشخیص مصلحت نظام، خسارات تاخیر تادیه بر مبنای نرخ تورم از تاریخ چک تا زمان وصول آن که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام شده و هزینه دادرسی و حق الوکاله براساس تعرفه های قانونی استسارت تاخیر تأدیه در چک خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121406834

10دقیقه مشاوره حقوقی رایگان!