Search
Close this search box.
حذف نام همسر از شناسنامه گروه حقوقی پرشیا

حذف نام همسر از شناسنامه

امتیاز دهید post
آنچه در این مطلب می‌خوانید

حذف نام همسر از شناسنامه در سال های اخیر تبدیل به دغدغه ای مهم برای بسیاری از افراد پس از جدایی از همسر خود شده است. پاک كردن اسم همسر از شناسنامه امری کاملا قانونی است که به دلایل مختلفی که در اکثر مواقع شخصی و برای حفاظت از حریم خصوصی افراد است، انجام می‌شود. در قانون و مقررات ثبت احوال حذف نام همسر بعد از طلاق حتی پس از دوبار ازدواج هم ممکن است اما به دلیل جلوگیری از سواستفاده افراد سود جو قانون شرایط خاصی را برای این امر در نظر دارد.

در ادامه این مطلب متن قانون و شرایط پاک کردن نام همسر را در تمام موارد مانند زمانی که زوجه باکره است و زمانی که زوجه باکره نیست توضیح داده‌ایم.

 

جهت دریافت مشاوره حقوقی حذف نام همسر از شناسنامه ، می‌توانید با وکلای گروه حقوقی پرشیا در تماس باشید:

تلفن : 26852793-021   /   همراه : 09121406834 آتش پیکر

 

 

درخواست پاک كردن اسم همسر از شناسنامه

در واقع درخواست حذف نام همسر از شناسنامه قوانین مختلفی دارد که بسته به شرایط زوجین می‌تواند دستخوش تغییراتی شود. در حالت کلی اقدام به درخواست از دو بخش جداگانه تشکیل می‌شود:

1.مورد اول این درخواست، هنگامی است که زوجه باکره است. این مورد حتی اگر زوجه عقد باشد هم پابرجاست.

2.دومین مورد زمانی است که زوجین با یکدیگر ارتباط جنسی داشته و زوجه دیگر باکره نیست. در این مورد حذف نام همسر از شناسنامه کمی سخت تر است و شرایط خاصی دارد.

 

پشنهاد می‌کنیم مطلب طلاق توافقی و شرایط آن را نیز مطالعه کنید.

 

حذف نام همسر از شناسنامه زمانی که زوجه دوشیزه (باکره) است

اگر زوجین پس از عقد پیش از برقراری رابطه جنسی جدا شوند و طلاق بگیرند حتی اگر مدت زیادی از عقد آنها گذشته باشد و یا هرگونه رابطه جنسی جز دخول برقرارکرده باشند، زوجه می‌تواند درخواست پاک کردن نام شوهر از شناسنامه را بدهد. در این شرایط این امکان نیز برای مرد وجود دارد که درخواست پاک کردن نام همسر سابق از شناسنامه خود را به ثبت احوال بدهد.

در این مواقع جهت اثبات ادعای باکره بودن، زوجه را به پزشکی قانونی ارجاع داده و اگر پزشکی قانونی این ادعا را بپذیرد، گزارشی تنظیم کرده و جهت اطلاع قبول باکره بودن زن، گزارش را به اداره ثبت احوال ارسال می‌کند. در این صورت زوجه توانایی استفاده از مزایای قانونی طلاق بائن را دارد و می‌تواند نام همسر سابق خود را مطابق درخواست از شناسنامه خود پاک کند.

 

پاک کردن نام همسر از شناسنامه گروه پرشیا

پاک کردن نام همسر از شناسنامه زمانی که زوجه دوشیزه (باکره) نیست

در هنگامی که زوجین با هم ارتباط زناشویی و رابطه جنسی برقرار کرده باشند بدون در نظر گرفتن اینکه چه زمانی از عقدشان گذشته باشد، اقدام به درخواست پاک کردن نام مراحل قانونی سخت تر و پیچیده تر نسب به مورد قبل دارد. در این مورد باید درخواست را از طریق دادگاه پیگیری کرد و در ابتدا زوجه نمی‌تواند این مسئله را از طریق ثبت احوال پیگیری کند. در این این مورد زوجه باید یکی از راه حل های زیر را پیگیری کند.

 

توجه: به دلیل حساسیت بالا در این موارد، گروه حقوقی پرشیا توصیه می‌کند حتما جهت انجام هرچه سریعتر و با دقت بالاتر مراحل قانونی از وکیل متخصص مشاوره گرفته و روال قانونی را به ایشان بسپارید. 

 

1.معرفی کردن خواستگار جدید

این مورد اشاره به ازدواج مجدد شما دارد و شما در دادگاه اعلام می‌کنید که قرار بر ازدواج با فرد دیگری دارید و به دلایلی نمی‌خواهید نام همسر سابق شما در شناسنامه باشد. با توجه به شرایط جامعه و عرف و به خصوص جلوگیری از دخالت خانواده همسر جدید شما به دادگاه اعلام می‌کنید نیاز دارید نام همسر سابق از شناسنامه شما حذف شود. در واقع در این مورد شما باید این مسئله را با خواستگار درمیان گذاشته و رضایت ایشان را نیز دریافت نمایید.

اما همانطور که پیش تر به آن اشاره کرده‌ایم به دلیل عرف و نگاه جامعه و فرهنگ، دادگاه این اجازه را می‌دهد که خانواده خواستگار از ازدواج قبلی شما با خبر نشوند. اگر شرایط ذکر شده و رضایت خواستگار را داشته باشید می‌توانید درخواست شناسنامه المثنی کنید.

 

2.ادعای گم شدن شناسنامه

زمانی که اعلام می‌کنید که شناسنامه شما مفقود شده درخواست شناسنامه جدید را دارید و علاوه بر این به دادگاه درخواست می‌دهید نام همسر قبلی را در شناسنامه جدید درج نکند و آن را حذف کند. در این مورد ممکن است شما اصلا قصد ازدواج نداشته باشید.

اما با توجه به اینکه قبول این درخواست از طرف دادگاه امری دشوار است، بهترین راه حل همراهی یک وکیل متخصص در جلسه می‌باشد. در صورت وجود شرایط خاص دادگاه با حذف نام همسر از شناسنامه موافقت می‌کند.

 

جهت دریافت مشاوره حقوقی پاک کردن نام همسر از شناسنامه ، می‌توانید با وکلای گروه حقوقی پرشیا در تماس باشید:

تلفن : 26852793-021   /   همراه : 09121406834 آتش پیکر

 

امیدواریم در این مطلب توانسته باشیم به شما کمک کرده باشیم. شما هم می‌توانید از طریق شماره تلفن های درج شده و از طریق کامنت در انتهای همین مطلب سوالات و نظرات خود را با ما در گروه حقوقی پرشیا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121406834

10دقیقه مشاوره حقوقی رایگان!