Search
Close this search box.
طلاق از طرف زن

مراحل طلاق از طرف زن

امتیاز دهید post
آنچه در این مطلب می‌خوانید

طلاق در معنای لغوی خود به معنی جدا و رها شدن است و باعث جدا شدن دو فرد از یکدیگر می‌شود. در واقع این واژه برای زن و شوهر استفاده می‌شود که درصورت عدم تفاهم، اقدام به انجام آن می‌کنند. قانون کشور ما حق طلاق را به مرد داده و در صورتی که درخواست طلاق از طرف زن بوده باشد، بدون حضور وکیل طلاق توافقی و یا وکیل طلاق یکطرفه، روند طولانی و دشواری خواهد داشت.

در صورتی که درخواست طلاق از طرف زن باشد، زن باید بتواند مدارک محکمه پسندی را ارائه کند تا از طریق دادگاه به صحبت‌های او گوش داده و دادخواستش را مورد بررسی و تحلیل قرار دهد.

 

با ما همراه باشید

 

طلاق از طرف زن

طلاق از سوی زنان

امروزه میزان طلاق از طرف زن افزایش یافته که این موضوع به علت عدم تفاهم زوجین رخ می‌دهد. بنا به اوضاع جامعه هر کسی می‌تواند برای زندگی خود تصمیم گرفته و طبق تصمیمش پیش رود. البته این موضوع جزو موضوعات مهم بوده و انجام دادن آن به آسانی نخواهد بود. طلاق از طرف زن ممکن است بنابه دلایل گوناگونی اعم از عدم تفاهم، مشکلات خانوادگی، مشکلات طبقاتی و… انجام شود. همچنین ممکن است در آینده برای زن دردسرساز هم شود، ولی باید بدانید که این طلاق می‌تواند زنان را از زندگی جهنمی‌شان راحت کرده و به آن ها زندگی جدیدی را ببخشد.

 

مدارک مورد نیاز به منظور دادخواست طلاق زن

برای اینکه زن بتواند درخواست طلاق خود را به دادگاه ارائه کند، احتیاج به یک‌ سری مدارک شناسایی دارد که از این طریق اطلاعاتش در دادگاه به ثبت برسد. این مدارک عبارتند از:

 

شناسنامه و کارت ملی

شناسنامه و کارت ملی به منظور ثبت شدن اطلاعات زن و همسرش در دادگاه است.

 

سند ازدواج رسمی

ارائه اصل سند ازدواج به دادگاه امری ضروری است. درصورت عدم برخورداری از اصل این سند، باید رونوشتی از آن را از دفترخانه مربوطه تهیه کرده و به دادگاه تقدیم نمایید.

نکته: توجه داشته باشید در صورتی که زن به منظور طلاق گرفتن وکالت داشته باشد، باید به منظور اجرا و پیش رفتن روند پرونده برای مرد نیز وکیل بگیرد. همچنین در صورتی که زن تمایلی به شرکت در جلسات دادگاه نداشته باشد، می‌تواند وکیلی نیز برای خود بگیرد.

 

چه شرایطی باید جهت طلاق از طرف زن وجود داشته باشد؟

براساس شرط و شروط 12 گانه ثبت شده در دفترچه ازدواج، در صورتی که مرد قادر به عملی نمودن این شروط نباشد، زن حق طلاق دارد و می‌تواند به راحتی این کار را انجام دهد. 12 شرط دفترچه ازدواج از مسائل حائز اهمیتی هستند که باید مد نظر گرفته شوند. در ادامه به معرفی و بررسی 12 شرط ضمن عقد می‌پردازیم، پس با ما همراه باشید:

1) در صورتی که مرد روانی و دیوانه بوده و قادر به امکان فسخ آن را نداشته باشد.

2) در حالتی که شغل مرد سبب بی آبرو شدن و از دست رفتن اعتبار و اعتماد خانوادگی زن شود.

3) مرد دارای اخلاقی بد و بدرفتاری بیش از حدی بوده و زن امکان تحمل او را نداشته باشد.

4) اگر مرد پس از طی شدن مدت 5 سال به دلیل عقیم بودن یا هر مشکل دیگری قادر به بچه دار شدن نباشد.

5) مرد به 5 یا حتی بیش از 5 سال حبس محکوم شده باشد، یا حتی در پرداخت نقدی منجر به زندانی شدن به مدت 5 سال محکوم شودو یا در پرداخت نقدی ناتوان بوده و میزان حبسش به 5 سال یا بیش از حد منجر شده که حکمش در حال اجرا باشد.

6) مرد به مدت 6 ماه متوالی، زندگی خود را ترک کند.

7) در صورتی که مرد بدون اطلاع زن اول، زن دومی گرفته باشد.

8) مرد به بیماری خطرناک و بدون درمانی مبتلا شده باشد که برای همسرش هم مضر و خطرناک است.

9) اگر مرد خطایی را انجام داده و در واقع مرتکب جرمی شده باشد که هرگونه مجازاتی اعم از حد و تعریز داشته باشد. در این صورت به آبرو و شئون خانوادگی زن هم آسیبی زده است.

10) مرد نفقه زن خود را نپردازد و هیچ‌ گونه حقوقی در 6 ماه نداده باشد.

11) مرد به مدت 6 ماه غیب یا همان مفقود الاثر شده باشد و هیچ‌ کس از او خبری نداشته باشد.

12) اگر دادگاه از اعتیاد مرد به مواد خبر داشته باشد که در این صورت رسیدگی و کسب اطمینان از پرونده بر عهده دادگاه است.

 

تاثیرات طلاق

تاثیرات طلاق بر روی زن

طلاق یکی از مسائل بحرانی جامعه است که هم برای زن و هم برای مرد پیامدهایی دارد که ممکن است سبب ناراحتی و بروز مشکلاتی شود. از پیامد و تاثیرات طلاق روی زن می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • افسردگی
 • نگرانی راجع به حرف مردم
 • نگرانی
 • نحوه برگشت به خانه پدری
 • استرس
 • و…

 

مراحل درخواست طلاق از طرف زن

برای اینکه بتوانید درخواست طلاق خود را به دادگاه ارائه کرده و در پرونده خود موفق شوید، نیاز به انجام یکسری مراحل درخواست طلاق از طرف زن است. مراحل درخواست طلاق از طرف زن تنها در صورت انجام هر کدام از مراحل ذیل امکان پذیر است.

 1. در ابتدا زن موظف است تا به دفتر خدمات قضایی رفته و درخواست جدایی خود را بیان و در سامانه مربوطه ثبت کند.
 2. سپس درخواست طلاق او به شعبه‌ای از دادگاه فرستاده خواهد شد که دادگاه نیز موظف است تا به پرونده رسیدگی کند.
 3. حال دادگاه قادر است تا بر اساس مدارک ارائه شده، تصمیم بگیرد که زن را طلاق دهد یا اجازه طلاق او را صادر نکند که البته باید بدانید که حکم هر یک از اینها که باشد شما اجازه اعتراض دارید.
 4. در صورتی که اجازه طلاق برای شما صادر شده باشد، امر جدا شدن انجام خواهد شد.

نکته: مراحل درخواست طلاق از طرف زن همین 4 جملات بودند که هر آدمی از عهده انجام آن بر‌می‌آید.

در صورت داشتن هرگونه مشکل یا مسئله‌ای در رابطه ‌با طلاق از طرف زن، می‌توانید با وکیل حقوقی و وکیل خانواده در ارتباط بوده و از آن‌ها در رابطه‌ با مشکلات و سؤالات خود مشورت بگیرید.

 

دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف زن

در صورتی که طلاق از طرف زن بوده باشد، قانون توجه زیادی به آن نخواهد کرد؛ مگر اینکه دلایل محکمه پسندی داشته باشد. برای اینکه درخواست ارائه شده به منظور طلاق از طرف زن مورد بررسی قرار بگیرد، موظف به ارائه دلایل محکمه پسند برای جدا شدن هستید تا از این طریق قادر به انجام این کار شوید. باید بدانید که برای طلاق نیاز به دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف زن نیاز دارید. در ادامه به بررسی دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف زن می‌پردازیم:

 

برخورداری زن از وکالت بلاعزل طلاق

این اجازه در هنگام عقد توسط مرد به همسرش داده می‌شود و او را قادر می‌کند تا در هر زمانی اقدام به طلاق خود کند.

 

عسر و حرج زدن

این روش از جمله راه‌هایی است که بسیاری از زوجین برای طلاق خود از آن استفاده کرده‌اند. در واقع این روش یکی از مهم‌ترین و بهترین راه‌ها برای طلاق زوجین است. بر اساس ماده 1130 قانون مدنی، در صورتی که زن در ادامه زندگی خود مشکلات و سختی‌های بسیاری را تحمل کند، در این حالت می‌تواند درخواست طلاق کند که در این گونه شرایط مشمول عسر و حرج قرار می‌گیرد. از مصادیق عسر و حرج می‌توان به مواردی اعم از اعتیاد مرد، ضرب و شتم، ترک زندگی به وسیله مرد و… اشاره کرد.

 

شرط و شروط 12 گانه ذکر شده در دفترچه ازدواج

12 شرط نوشته شده در این دفترچه از جمله مواردی هستند که در صورت نبودن هر یک در زندگی، زن را قادر می‌کند تا به راحتی اقدام به طلاق خود کند. البته استفاده از این روش پیچیدگی و سختی‌هایی دارد که شما می‌توانید با کمک گرفتن از یک وکیل خبره، این راه را برای خود راحت‌تر کنید.

 

پرداخت نکردن نفقه زن از سوی مرد

مطابق با ماده 1129 قانون مدنی، اگر زنی قادر است تا عدم همکاری و امتناع شوهر خود را در محضر دادگاه ثابت کند، دادگاه بر اساس این مدارک قادر است تا شوهر را وادار به طلاق دادن زن نماید. در صورتی که مرد به حکم داده شده توسط دادگاه توجهی نشان نداده و آن را اجر نکند، دادگاه یا حتی نماینده آن اقدام به جاری نمودن صیغه طلاق خواهد کرد و طلاق زن را خواهد داد.

 

غیبت داشتن مرد

مطابق با ماده 1029 قانون مدنی به مدت بیشتر از 4 سال از جمله مواردی است که مرد در این حالت لقب مفقود الاثری می‌گیرد و به زن این امکان داده می‌شود تا درخواست طلاق خود را به دادگاه ارائه کند.

 

کمک گرفتن و سپردن امور طلاق به وکیلی خبره

باید بدانید که حتی اگر دلیلی برای طلاق خود ندارید، می‌توانید با کمک گرفتن از وکلای خبره‌ای قادر به انجام این کار شوید. دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف زن روش‌هایی هستند که می‌توانند به شما در سریع‌تر شدن روند پرونده بسیار کمک کننده باشند.

 

ویژگی های طلاق

طلاق علاوه بر بدی، خوبی‌هایی نیز برای برخی از افراد دارد که رو به رو شدن با آن‌ها می‌تواند سبب روحیه گرفتن و سرحال شدن افراد شود. باید بدانید که در برخی زندگی‌ها جدا شدن معنای دوباره زندگی را می‌دهد که دیگر هیچ‌ کس اضافه‌ای در آن وجود ندارد. طلاق می‌تواند انتخاب خوبی برای افرادی که با یکدیگر تفاهمی ندارند باشد و قادر است تا زندگی تازه‌ای را به آن‌ها بدهد. در ادامه به مزیت و ویژگی‌های طلاق می‌پردازیم.

 • آزادی از زندگی اجباری
 • رهاسازی افکار بد
 • روحیه گرفتن به منظور ادامه زندگی
 • شروع زندگی دوباره
 • و…

 

سریع ترین راه طلاق از طرف زن

سریع ترین راه طلاق از طرف زن

سریع‌ترین راه طلاق از طرف زن چندین مرحله دارد که با استفاده از آن‌ها قادر خواهید شد تا سریعا از شوهر خود طلاق گرفته و آزادی خود را به دست بیاورید. در ادامه به معرفی سریع‌ترین راه طلاق از طرف زن می‌پردازیم:

 • توافق بین هردو طرف (زن و شوهر)
 • اخذ حق و حقوق طلاق محضری
 • برخورداری از حق طلاق عقدنامه‌ای

باید بدانید که سریع‌ترین و موثرترین راه برای طلاق از طرف زن، روش اول یا همان توافق بین هر دو طرف است. بسیاری از زنان به منظور طی سریع مراحل طلاق خود روی به سریع‌ترین راه طلاق از طرف زن می‌آورند.

 

سخن پایانی

در قانون ما اجازه طلاق به صورت قانونی تنها به مرد داده شده و زن از این حقوق برخوردار نیست. باید بدانید که زن در قانون این اجازه را ندارد، بلکه قادر است تا به دلیل برخورداری از هر یک از موارد بالا اقدام به طلاق کند. در این صورت خواهد توانست با ارائه مدارک معتبری طلاق خود را بگیرد.

در صورت برخورداری از هرگونه مسئله یا پرسشی در مورد طلاق از طرف زن می‌توانید از سایت گروه حقوقی پرشیا کمک بگیرید و با مشورت گرفتن از وکلای حقوقی و خانواده آن، برای سؤالات خود پاسخی مناسب پیدا کنید. همچنین قادر هستید تا با تماس گرفتن با شماره‌ تلفن‌های 26852793-021 / 091222714725 از مشاوره تلفنی هم برخوردار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121406834

10دقیقه مشاوره حقوقی رایگان!